SOUTĚŽ PLANETÁRIA

2. červenec 2003

Soutěžit s námi můžete dvanáctkrát do roka - obvykle v posledním Planetáriu v měsíci. Ve hře je pokaždé hodnotná knížka.

Otázka není jednoduchá, skládá se z několika podotázek a na její zodpovězení je nutné vyvinout jisté úsilí - minimálně budete muset chvíli brouzdat Internetem a nebo listovat encyklopediemi. Zveřejňována je vždy v závěru Planetária a ihned po skončení pořadu je její znění k dispozici i na tomto místě. Tématicky se otázka obvykle vztahuje k některému z příspěvků, které zazněly v Planetáriu v průběhu uplynulého měsíce - ale nemusí to být pravidlem.
Vaše odpovědi zasílejte prostřednictvím elektronické pošty na adresu planetarium@ul.rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude pokud možno co nejpřesnější. V případě, že správných odpovědí bude víc, rozhodne datum a čas odeslání vaší zprávy. Na vaši odpověď čekáme vždy do následujícího čtvrtka, do 10:00 hod.
Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce vám sdělíme vždy v následujícím Planetáriu; i na webu to všechno najdete s přesně týdenní prodlevou.

Správné odpovědi na soutěžní otázky Planetária z 22./24. června 2003:

1) Vyjmenujte všechna fosilní paliva a napište nám, jak vznikla.
Správná odpověď: Fosilní paliva jsou pozůstatky živých organismů, které žily před mnoha miliony roků. Jde v zásadě o uhlí, ropu a zemní plyn.
2) Odhadněte, kde se v naší republice vyplatí stavět větrné elektrárny. Kde u nás nejvíc fouká - stačí obecně - a ze které světové strany?
Správná odpověď: Nejlepší podmínky jsou v pohraničních horách, zejména Krušných či Jizerských, v Krkonoších, ale také třeba na Českomoravské vrchovině i jinde. Co se týče směru větrů, převládají ty západní.
3) Na jakém principu fungují slapové elektrárny?
Správná odpověď: Zjednodušeně řečeno - jde o elektrárny, využívající pravidelného klesání a stoupání vod na těch místech mořského pobřeží, kde je rozdíl mezi minimální a maximální hladinou při odlivu a přílivu obzvláště vysoký. Elektrárna přehrazuje úzkou zátoku nebo ústí řeky a voda, prudce proudící propustěmi v hrázi pak pohání turbíny.

Knihu Josipa Kleczka Energie získává Petr Kubát z Nových Branic u Dolní Kounice. Gratulujeme! Kniha k vám dorazí poštou. Příště budeme v Planetáriu soutěžit 27. a 29. července.

Zasoutěžit jste si s námi mohli i tehdy, pokud jste v květnu pozorovali některý z astronomických úkazů, na které byl tento měsíc neobyčejně bohatý. Nabídl nám přechod Merkuru přes sluneční kotouč, zatmění Měsíce a konečně i částečné prstencové zatmění Slunce. Chtěli jsme po vás, abyste nám napsali své zážitky a dojmy z pozorování některého z uvedených jevů. Nejlepší dopis nám napsal (a my ho odměníme Hvězdářskou ročenkou 2003 a mapou Praha astronomická) Jiří Bruthans z Lovčic u Čáslavi. I jemu gratulujeme - jeho příspěvek si můžete přečíst na jiném místě.

Spustit audio