Lidé versus příroda: Role etologie při ochraně živočichů a návštěva jizerskohorských rašelinišť
Jak přispívá etologie, jako nauka o chování zvířat, k jejich ochraně (4:24) – Novinky astronomie: Mizející prstence Saturnu (20:50) – Jizerskohorská rašeliniště (25:40)
V úvodním přehledu zajímavostí se dočtete o novém nejvyšším vrcholu pohoří Jura mezi Francií a Švýcarskem, kterého si zatím pro stromy nikdo nevšiml a také o gorilách, které vědcům pomohly objevit dosud neznámé léčivé účinky kůry některých afrických stromů; představíme vám Old Timera, možná nejstaršího žijícího keporkaka na naší planetě, zmíníme se o problémech s genetikou, které mohly přispět k vymizení neandertálců a nakonec vám představíme studii o „zraku rostlin“, která nedávno získala jednu z žertovných „antinobelovek“ – Ig Nobelovu cenu.
Role etologie při ochraně živočichů
Málokoho asi překvapí, jak zásadním způsobem může etologie, tedy nauka o chování zvířat, přispět k ochraně volně žijících živočichů. A to v celé řadě aspektů. Jak nám prozradil Stanislav Lhota, primatolog a etolog ze Zoologické zahrady Ústí nad Labem a České zemědělské univerzity v Praze, znalost chování živočichů pomáhá například při zjišťování přítomnosti nebo početnosti jejich populací a přispívá také k řešení konfliktů lidí s ohroženými druhy zvířat.
V rámci různých záchranných projektů v minulosti docházelo a někdy stále dochází k přesunům divokých zvířat do nového prostředí nebo k jejich opětovnému vysazení na místě, kde kdysi žila a byla vyhubena – tedy k takzvané reintrodukci. Ochranáři se také někdy snaží vrátit do volné přírody zvířata, zachráněná z nevhodné lidské péče. Jak tyto snahy hodnotí etologové? V módě je i ekoturismus, který umožňuje lidem divoká zvířata sledovat, anebo dokonce mezi ně vstoupit v jejich přirozeném prostředí. Jak to udělat, aby si turisté přišli na své, zvířata dobře viděli, a přitom nevznikl žádný fatální problém?
Mokrá království: Rašeliniště Jizerských hor
K největším pokladům Jizerských hor patří kromě žulových skal, bukových lesů a roklí s vodopády i rašeliniště – svědkové poslední doby ledové. Neprostupné bažiny, močály a mokřady jsou z velké části ukryté za hradbou neprostupné vegetace, takže k nim návštěvník pronikne jen stěží. Navíc jsou to místa přísně chráněná, kam se vlastně ani nesmí. Některá z rašelinišť si můžete prohlížet z návštěvnických věží, jiná pouze na leteckých snímcích v mapových aplikacích. Případně na fotografiích, pořízených ochránci přírody a přírodovědci, kteří mají k návštěvám příslušná oprávnění.
Proč jsou rašeliniště Jizerských hor tak vzácná, jak jsou přibližně stará, jak vlastně vznikla a čím se od sebe navzájem liší? O tom hovoří botanička a dendroložka Šárka Mazánková, která se na libereckém pracovišti Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky zabývá mimo jiné právě ochranou jizerskohorských rašelinišť. Ta mají pochopitelně i svou typickou faunu a zejména flóru. Co unikátního tam žije nebo roste? Jaký vliv má na rašeliniště klimatická změna?
Související
-
Etologie: mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů
Nová učebnice etologie živočichů je společným dílem několika desítek českých přírodovědců. Chování zvířat se věnuje ze všech myslitelných úhlů pohledu.
-
ZOO pouštěla videa primátům vzdáleně příbuzným s lidmi. Bavi je sledovat jídlo a civilizační ruch
Zoologická zahrada v Helsinkách zorganizovala neobvyklé kino pro chvostany, původem jihamerické primáty. Opice zaujaly němé filmy s potravou, dříve i zvuky velkoměsta.
-
Horská osada Jizerka patří k nejchladnějším místům u nás. Místní rašeliniště je přírodní unikát
Jedním z nejnavštěvovanějších cílů Jizerských hor je půvabná obec Jizerka. Bývalá sklářská osada na samých hranicích s Polskem, která se rozkládá mezi Kořenovem a Smědavou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.