Sokolové v boji proti nacismu

11. říjen 2008

Před pětašedesáti lety, 6. srpna 1943, se konal před nacistickým "lidovým soudem" v Berlíně - Charlottenburgu proces proti "Andresovi a společníkům".

Vedle statkáře a starosty Sokola v Bříze Gustava Andrese (1895) byl souzen tajemník Sokolské župy Podřipské Václav Jasanovský (1896), spolumajitel Podřipské Grafie Josef Zicha (1892), starosta Sokola Kralupy nad Vltavou a ředitel škol Václav Novotný (1886), známý skautský pracovník, člen předsednictva a zapisovatel Sokolské župy Sladkovského v Lounech JUDr. Vladimír Lamka (1905), člen cvičitelského sboru župy Sladkovského a dlouholetý náčelníka Sokola Chlumčany, statkář Vladimír Tajbl (1899), hospodářský dozorce Václav Hampejs (1894) ze Slaného a Andresův spolužák z roudnické Vyšší hospodářské školy, statkář v Senomatech na Rakovnicku Jiří Holý (1896). Všichni byli popraveni 8. září 1943 v Berlíně - Plötzensee. Jiřina Andresová (1908) byla 12. dubna 1943 umučena v Osvětimi. Věznění v pěti koncentračních táborech přežila pouze statečná Božena Holá (1904) ze Senomat. Pamětní deska obětem, po druhé světové válce umístěná na průčelí dnes zaniklé Sokolovny ve Mšeném, byla po mnoha letech znovu odhalena na budově Obecního úřadu Mšené-Lázně. O sokolském odboji hovoří Filip Uzel.

autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.