S Milenou Findeis o propagaci Rakouska v Česku

5. srpen 2022

Hostem prvního srpnového vydání Sousedů je Milena Findeis, editorka literárního nekomerčního online sborníku Zeitzug, rakouská rodačka, která od začátku 90. let žije v Praze a propaguje zde rakouskou kulturu.

Ve výročí týdne si připomínáme sociálně demokratického politika Oswalda Hillebranda z Osoblahy. Redigoval karlovarský sociálně demokratický list Volkswille. Od roku 1911 zastupoval sociální demokraty v Říšské radě.

Po vzniku Československa se stal členem Německé sociálně demokratické strany v ČSR, za níž v roce 1920 úspěšně kandidoval do československého Národního shromáždění. Psal články a politologické publikace. Například roce 1920 vydal monografii o levicovém hnutí Sozialismus oder Kommunismus?

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...