Rozhledna na Sokolím vrchu je přitažlivá za každého počasí. Nejen pro Sokoly

Turisté TJ Sokol před rozhlednou na Sokolím vrchu
Turisté TJ Sokol před rozhlednou na Sokolím vrchu

Členové TJ Sokol si na rozhlednu Sokolí vrch odskočili ze sokolského sletu v Děčíně. „Už kvůli tomu jménu jsme sem museli jít,“ říká s úsměvem náčelník středočeského Sokola Petr Čížkovský a pokračuje: „Hustá mlha nás rozhodně nezastavila.“ A že z ochozu nic neviděli? To jim na dobré náladě rozhodně neubralo.

Lokalita: Sokolí vrch 2 km od obce Dobrná, 5 km východně od Děčína
GPS: 50°46'49.596"N, 14°16'16.284"E
Nadmořská výška: 506 m
Celková výška: 51 m
Otevírací doba: květen - září : denně, říjen - duben: pátky až neděle
Výhled: kruhový rozhled – Děčín, České Středohoří, Krušné hory, Labské pískovce

Rozhledna na Sokolím vrchu stojí poblíž obce Dobrná na Děčínsku. Má schody a ochozy z roštů, takže k výstupu potřebujete o trochu víc odvahy. „Takový výkyv jako na Janově na Děčínsku ta naše rozhledna rozhodně nemá,“ uklidňuje turisty starostka Dobrné Libuše Šrámková.

Podle starousedlíků se Sokolí vrch dřív jmenoval Zmijí kopec – na kamenných valech směrem k Děčínu můžete zmije na jaře potkat i v současnosti.

Až k rozhledně můžete přijet autem a na velkorysé ploše bývalého letiště zaparkují i autobusy. „Plochu využíváme např. pro drakiády nebo pro přehlídky modelových letců,“ vysvětluje Libuše Šrámková a ještě vzpomíná: „Sokola jsem tady viděla naposledy tak před pěti lety.“

Rozhledna byla postavena jako věž mobilních operátorů v roce 2003. Otevřená je od května do září denně, od října do dubna jen od pátku do neděle.