Psí kosmonauti
Dříve než lidští byli ve vesmíru psí kosmonauti. Od startu těch prvních uplynulo 22. června rovných 55 let.
Když v uvedený den roku 1951 odstartoval do kosmu Sputnik 2, byli na jeho palubě hned dva psíci - jmenovali se Cigan a Dezik. Jejich let netrval příliš dlouho. Raketa s nimi vystoupala do výšky více než 100 kilometrů, považované za hranici atmosféry a začátek vesmíru, a pak se posádka v pořádku vrátila na Zemi za pomoci padáku. První psí kosmonauti se ovšem nikdy neproslavili tolik, jako jejich následovnice Lajka. Ta vzlétla do vesmíru o šest let později, roku 1957. V té době však ještě nebyl technicky vyřešen návrat kosmické lodi z oběžné dráhy a psík byl tak vlastně předem odsouzen k smrti. Po pěti dnech výzkumu, kdy vědci na dálku sledovali její krevní tlak a měřili EKG, byla fenka usmrcena přerušením dodávky kyslíku. Podle některých odborníků však ve skutečnosti zahynula už třetí den letu vinou přehřátí.
Kosmické pokusy se zvířaty začaly, podle tvrzení hlavního konstruktéra vesmírného programu Sergeje Koroljova, v Sovětském svazu už v roce 1949. Pro svou odolnost a skromnost bylo vybráno 32 psích kosmonautů, kteří byli trénováni na centrifugách a v tlakové komoře. Pro lety do vesmíru pro ně zkonstruovali speciální hermetickou kabinu se zpevněnou hlavicí. Až do letu prvního kosmonauta v roce 1961 bylo do kosmu vypuštěno 29 raket se zvířaty, pokusné lety stály život deseti psů. Pomineme-li první úspěšný let na hranici vesmíru, vrátili se z kosmu živí až v roce 1960 psi Strelka a Bělka. Při pokusných letech zahynul nakonec i jeden ze dvou prvních psích kosmonautů Dezik. Druhý z účastníků památného letu Cigan měl šťastnější osud. Vzal si ho k sobě předseda vesmírné komise akademik Anatolij Blagonravov a Cigan u něj prožil zbytek života v klidu a spokojenosti. Určitě si takový důchod zasloužil.
Frederik Velinský
Pramen:
Zpráva ČTK z 22. července 2006.
Pravidelná rubrika Napínavé bádání se vysílá obvykle v rámci každého druhého Planetária v měsíci.
Starší texty, uveřejněné v této pravidelné rubrice najdete V ARCHIVU PŘÍSPĚVKŮ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Proti Rusku neplatí papír, ale reálné záruky jako zbraně, myslí si zmocněnec pro obnovu Ukrajiny
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty hostí na svém ledě Mladou Boleslav, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Pro celé Česko platí výstraha před náledím. Pomoci proti němu může vítr
-
Volba Bradáčové jako nástupkyně Stříže by byla logická, prošla s ním celou cestu, hodnotí Němeček