První energeticky aktivní dům v Česku postaví v Litoměřicích. Budou v něm startovací byty

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy První energeticky aktivní dům v Česku postaví v Litoměřicích (vizualizace architekta Josefa Smoly a Martina Starka)

Litoměřice budou v příštím roce hospodařit se zhruba 100milionovým schodkem. Vyplývá to z rozpočtu, který schválili městští zastupitelé. Největší investicí města bude oprava jednoho z domů v Jiříkových kasárnách. Ten má být podle autora projektu prvním energeticky aktivním nájemním domem v Česku.

„Sedm komodit třídění odpadů, dětská hřiště, rekupirace tepla ze sprchových vaniček, atd. Samozřejmě včetně fotovoltaické elektrárny,“ zmínil některé z vlastností chystaného velmi úsporného bytového domu architekt Josef Smola.

Laicky řečeno, nájemní dům má spotřebovat méně energie, něž kolik sám vyrobí – například ve sluneční elektrárně. Město si kvůli stavbě vzalo úvěr na 90 milionů korun.

„Chtěli jsme si vzít úvěr, abychom se nedostali do nějakého provozního cash flow. Ten projekt je jaksi samonosný, takže se bude sám splácet, jen s drobnou spoluúčastí z rozpočtu, takže to je bez problémů. Úvěr je za 1,33 – to je prakticky zdarma,“ vysvětluje místostarosta a poslanec Karel Krejza z ODS.

Vedle úvěru má město na vybudování domu přislíbenou 50milionovou dotaci.

Opozice nápad na výstavbu domu kritizuje

Opozice ale nadšení vedení města nesdílí. Podobně jako zastupitel Tomáš Sarnovský z hnutí ANO: „Budování bytů, z našeho pohledu příliš drahých, v lokalitě, která není dostatečně atraktivní a v technologiích, které podle nás stojí obrovské částky. Dům by měl být hlavně určen především na prostupné, startovací bydlení, a to tak úplně nekoresponduje s tím, jaká byla technologie zvolená a jaké jsou fyzické náklady té stavby.“

S tím ale architekt domu Josef Smola nesouhlasí, podle něj směřuje kritika na dům, který není možné srovnávat s žádným podobným.

Stavba v Jiříkových kasárnách má být hotová do konce příštího roku a vyjde město na celkem 150 milionů korun.

Spustit audio
autor: Jan Bachorík

Související