Procházka oblohou
Pohled na březnovou oblohu (vysíláno v Planetáriu 9/2004, 28. února - 3. března)
Ačkoli to venku ještě není moc znát, o slovo už se hlásí jaro. Ve své astronomické podobě k nám přijde 20. března, přesně v 7 hodin a 48 minut středoevropského času. V ten čas vstoupí Slunce do znamení Berana a nastane jarní rovnodennost. Víte, čím to je, že někdy je začátek jara dvacátého, jindy zase jedenadvacátého března? A proč je pohyblivý i začátek dalších ročních období? Způsobuje to nerovnoměrný pohyb Země kolem Slunce, který pak lidstvo "srovnává" čtvrtým, tzv. přestupným rokem.
Pojďme ale k večerní a noční obloze.
Té už začínají vévodit jarní souhvězdí - nad jihem Lev s nejjasnější hvězdou Regulem, od něj vlevo dole, dál k jihovýchodu Panna s nádhernou modravou stálicí Spicou a nad východem - téměř uprostřed mezi nadhlavníkem a obzorem - oranžový Arktur, nejjasnější hvězda v Pastýři. Spojnice těchto hvězd tvoří jarní trojuhelník, který nám na obloze pomůže k dobré orientaci. Pod Arkturem pak nalezneme oblouček hvězd, nazývaný Severní koruna, v níž nejvíce září hvězda, zvaná Gemma - česky "drahokam". Za zmínku stojí i Vlasy Bereniky. Tento matný shluk hvězd najdeme nad souhvězdím Pastýře, tedy nad levou částí pomyslného jarního trojuhelníku.
Jak jsou na tom s viditelností planety? Merkur je nyní nízko na ranní obloze nad jihovýchodním obzorem; v druhé polovině měsíce se přesune na večerní oblohu nad západní obzor. Venuše je doslova lampičkou jasně zářící večer vysoko nad jihozápadním obzorem. Mars je mezi Rybami a Beranem a rozlišíme ho už jen jako malý oranžový kotouček o zdánlivém úhlovém průměru 6 vteřin. Jupiter vychází po osmé večer a jasně až do rána září v souhvězdí Lva. Druhá obří planeta Saturn se nyní nachází v souhvězdí Blíženců a vidět je po většinu noci. Zapadá časně ráno. Uran i Neptun se skrývají v záři Slunce. Pluto, který je samozřejmě jen v dosahu větších dalekohledů, je viditelný ráno nízko nad jihovýchodním obzorem.
S úkazy v březnu je to slabší. Už v úterý 2. března ve 22 hodin nastane konjunkce Měsíce s hvězdou Pollux. Třiadvacátého bude pěkné seskupení Marsu, Venuše, Měsíce a Merkuru v řádce nad západem a 26.3. vytvoří podobnou skupinku Aldebaran, Měsíc, Mars a Venuše. 28. března v devět hodin večer nás pak čeká ještě konjunkce Měsíce se Saturnem.
A na závěr ještě měsíční fáze. V úplňku bude Měsíc 7. března. 13. března se ocitne v poslední čtvrti a 20.3. v novu. 29. března pak doroste do první čtvrti.
Miroslav Zimmer
Pravidelná rubrika Procházka oblohou se obvykle vysílá v rámci každého prvního Planetária v měsíci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajinská Avdijivka je už téměř rok bez proudu. Lidé se tu schází v bytovce, aby si dobili telefony
-
Francouzské opozici se v parlamentu nepodařilo svrhnout Macronovu vládu
-
Schick obhájil vítězství v anketě Fotbalista roku, zvítězil s velkým náskokem před Barákem a Staňkem
-
Si Ťin-pching v Moskvě mluvil o ‚dějinné logice‘ kontaktů Ruska a Číny. Putina oslovoval ‚příteli‘