Procházka oblohou
Pohled na listopadovou oblohu (vysíláno v Planetáriu 2./4. listopadu 2003)
Vysoko nad obzorem najdeme souhvězdí královny Cassiopeiy ve tvaru dvojitého W. Nedaleko od ní se nalézá její královský manžel Cefeus a kousek dál, pod Cassiopeou, nám již známé souhvězdí Andromedy, podle mytologie dcery obou královských rodičů. Nad východem se objevuje souhvězdí Blíženců s nejjasnějšími hvězdami Castorem a Polluxem. Od Blíženců směrem k obzoru se pak rozpíná nádherný Orion. Vypadá na obloze jako letící motýl. Je to zřejmě jedno z nejkrásnějších souhvězdí v nadcházejícím zimním období. Nedaleko pak vychází Velký pes se Síriem (nejjasnější hvězdou severní oblohy vůbec) a Malý pes, v němž dominuje Prokyon, jedna z nejbližších hvězd. Kdyby byla ve stejné vzdálenosti jako naše Slunce, svítila by asi šestkrát jasněji.
A jak je to s viditelností planet? Merkur se ještě ztrácí ve sluneční záři. Venuši najdeme večer nízko nad jihozápadním obzorem, zatímco Mars nad jihem v první polovině noci. Jupiter vychází až po půlnoci nad jihovýchodem a je vysoko na ranní obloze. Saturn pak vychází už večer a viditelný je na noční obloze.
Na úkazy je letos listopadová obloha chudá. Dominantním jevem ovšem bude úplné zatmění Měsíce, které nastane 9. listopadu. Nás bude zajímat, že bude viditelné v celém svém průběhu i u nás. Jev začíná ve 2 hodiny a 7 minut SEČ a končí o půl třetí ráno. Maximální fáze zatmění nastává ve 2 hodiny a 18 minut. 13. listopadu lze očekávat konjunkci Měsíce se Saturnem a o pět dní později, 18. listopadu si Saturn vymění role s největší planetou naší sluneční soustavy, Jupiterem.
A ještě měsíční fáze. Úplněk bude právě v den zatmění, tedy v neděli 9. listopadu, v poslední čtvrti se Měsíc ocitne 17. listopadu a v novu pak bude náš souputník třiadvacátého. V ten den bude úplné zatmění Slunce, viditelné však pouze z Antarktidy.
Ať už budete kdekoli - příjemnou podívanou.
Miroslav Zimmer
Pravidelná rubrika Procházka oblohou se vysílá v rámci každého prvního Planetária v měsíci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fakultní senát se kvůli Ševčíkovi sejde příští týden. Rozhodne o rektorově výzvě k odvolání z funkce
-
Ruský otec na útěku. Jeho dcera ve škole namalovala protiválečný obrázek, soud mu vyměřil dva roky
-
Vojenský expert: Strategický význam Bachmutu je sporný. Pomáhá ale Ukrajincům vyčerpávat ruské síly
-
Vláda nerozhoduje o rozdělení peněz na vysokých školách. Vědci tu nevyužívají granty, říká Langšádlová