Procházka oblohou

1. listopad 2003

Pohled na listopadovou oblohu (vysíláno v Planetáriu 2./4. listopadu 2003)

Vysoko nad obzorem najdeme souhvězdí královny Cassiopeiy ve tvaru dvojitého W. Nedaleko od ní se nalézá její královský manžel Cefeus a kousek dál, pod Cassiopeou, nám již známé souhvězdí Andromedy, podle mytologie dcery obou královských rodičů. Nad východem se objevuje souhvězdí Blíženců s nejjasnějšími hvězdami Castorem a Polluxem. Od Blíženců směrem k obzoru se pak rozpíná nádherný Orion. Vypadá na obloze jako letící motýl. Je to zřejmě jedno z nejkrásnějších souhvězdí v nadcházejícím zimním období. Nedaleko pak vychází Velký pes se Síriem (nejjasnější hvězdou severní oblohy vůbec) a Malý pes, v němž dominuje Prokyon, jedna z nejbližších hvězd. Kdyby byla ve stejné vzdálenosti jako naše Slunce, svítila by asi šestkrát jasněji.
A jak je to s viditelností planet? Merkur se ještě ztrácí ve sluneční záři. Venuši najdeme večer nízko nad jihozápadním obzorem, zatímco Mars nad jihem v první polovině noci. Jupiter vychází až po půlnoci nad jihovýchodem a je vysoko na ranní obloze. Saturn pak vychází už večer a viditelný je na noční obloze.
Na úkazy je letos listopadová obloha chudá. Dominantním jevem ovšem bude úplné zatmění Měsíce, které nastane 9. listopadu. Nás bude zajímat, že bude viditelné v celém svém průběhu i u nás. Jev začíná ve 2 hodiny a 7 minut SEČ a končí o půl třetí ráno. Maximální fáze zatmění nastává ve 2 hodiny a 18 minut. 13. listopadu lze očekávat konjunkci Měsíce se Saturnem a o pět dní později, 18. listopadu si Saturn vymění role s největší planetou naší sluneční soustavy, Jupiterem.
A ještě měsíční fáze. Úplněk bude právě v den zatmění, tedy v neděli 9. listopadu, v poslední čtvrti se Měsíc ocitne 17. listopadu a v novu pak bude náš souputník třiadvacátého. V ten den bude úplné zatmění Slunce, viditelné však pouze z Antarktidy.
Ať už budete kdekoli - příjemnou podívanou.

Miroslav Zimmer

Pravidelná rubrika Procházka oblohou se vysílá v rámci každého prvního Planetária v měsíci.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...