Procházka oblohou
Pohled na říjnovou oblohu (vysíláno v Planetáriu 5./7. října 2003)
Podzimní obloze po setmění vévodí nad východem a jihovýchodem souhvězdí Pegase a na něj navazující souhvězdí Andromedy. V Andromedě také leží známá galaxie M 31, někdy nesprávně označovaná jako "mlhovina". Je vlastně nejjasnější galaxií severní oblohy a je to také nejvzdálenější objekt, který můžeme spatřit pouhýma očima. Mezi Polárkou a Andromedou je nám už dobře známé dvojité "W", tedy tvar, ve kterém se nám jeví souhvězdí Cassiopei. Od Andromedy k východu najdeme souhvězdí Persea a o něco dále souhvězdí Vozky s nejjasnější hvězdou Capellou. Pod nimi leží souhvězdí Velryby.
A jak jsou vidět planety? Po setmění můžeme nad jihovýchodním obzorem nalézt Mars. Postupně se posouvá souhvězdím Vodnáře. Jeho jasnost pomalu klesá, protože vzdálenost od Země i od Slunce se zvětšuje, i tak je ale stále velmi dobře viditelný. Pozdě večer vychází Saturn, nalézt ho můžeme v souhvězdí Blíženců. Před východem Slunce můžeme ráno nad východem v souhvězdí Lva spatřit planetu Jupiter. Po něm se nad obzor vyhoupne Merkur. Pozorovat tuto planetu můžeme asi do poloviny října, pak nám zmizí v záři slunečních paprsků.
A teď k úkazům: 6. října projde Měsíc poblíž planety Mars, 14.10. pak poblíž Aldebaranu, nejjasnější hvězdy souhvězdí Býka. 17. a 18. října projde Měsíc nejdříve kolem Saturnu a poté kolem Polluxe, nejjasnější hvězdy souhvězdí Blíženců. Po oba dva dny vytvoří Měsíc, Saturn a Pollux velmi pěkné seskupení. 21. října nastanou hned dvě měsíční konjunkce - nejdříve ráno s hvězdou Regulus v souhvězdí Lva, večer pak s Jupiterem. Opět bude možné v tyto dny spatřit pěkné seskupení, které vytvoří Měsíc, Jupiter a Regulus. 22. října nastává maximum meteorického roje Orionid. V maximu můžeme pozorovat přibližně dvacet pět meteorů za hodinu. 23. října projde Měsíc těsně kolem Marsu.
A když už jsme u Měsíce, ještě jeho fáze. 10. října bude náš souputník v úplňku a tudíž pozorovatelný celou noc. 18.10. se ocitne v poslední čtvrti a na jeho východ si musíte počkat až po půlnoci. Nov, kdy Měsíc není vidět, je pak 25. října. Jasné podzimní nebe i hezkou podívanou.
Miroslav Zimmer
Pravidelná rubrika Procházka oblohou se vysílá v rámci každého prvního Planetária v měsíci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pokud náš úřad případ neodložil, nemohla ani NCOZ, říká žalobce v Lucemburku k šetření Babišova střetu
-
Ukrajinci nejsou sami. Nesmíme dopustit, aby ruská rozpínavost dospěla k cíli, apeluje polský diplomat
-
ONLINE: Na Kyjev mířily další rakety. Při výbuchu u Dnipra bylo zraněno 20 lidí, včetně dětí
-
Putina ukrajinská protiofenziva evidentně děsí, myslí si britský plukovník ve výslužbě