Příběhy z kalendáře - Otto von Habsburg
Rok 1991 byl druhým rokem svobody, tradice si opět hledala cestu k srdcím zdejších obyvatel. I v severních Čechách - v kraji, který před vznikem první republiky patřil k loajálnějším koutům C a K mocnářství.
Na počátku století zažil tehdy německy mluvící Gablonz návštěvu panovníka Františka Josefa I. v červnu roku 1906. O více než pět a osmdesát let později stanul na jablonecké půdě potomek stařičkého mocnáře, někdejší následník trůnu zaniklé říše, jeho prasynovec Otto Von Habsburk.
Na jablonecké radnici tehdy jako dar přijal zarámovaný obraz zobrazující někdejší návštěvu svého císařského prastrýce Františka Josefa I. Přijetí někdejšího královského následníka bylo slavnostní, přece jen však civilnější.
Je třeba také říci, že někdejší panovnický syn Otto von Habsburk se všech následnických nároků a privilegií vzdal, prožil bohatý, ale nelehký život, který mu komplikovaly dvě totality - nacistická a komunistická.
Demokrat a panevropan zemřel nedávno, v požehnaném věku 99 let. Evropa na něj vzpomíná jako na velkorysého člověka, zastánce demokracie a lidských práv.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka