Příběhy z kalendáře - Obří Sud

1. únor 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Obří sud, výletní restaurace - Lázně Libverda

Pokud byste listovali prestižní anglickou knihou Fantastická architektura, mohli byste narazit i na fotografii stavby vám povědomé, leží na území Libereckého kraje a patří k vyhledávaným výletním cílům.

Kniha se věnuje kuriózním stavbám z celého světa, ta naše, o které budeme dnes hovořit, mezi ně rozhodně patří. Kruhové průčelí pokračující v hlavní sál neobvyklého soudkovitého tvaru a pozdější nižší přístavba patří kuriózní budově výletní restaurace, jejíž obrázek nechybí na žádné správné turistické pohlednici z Frýdlantska. Stále nic?

Když vám ještě napovím, že dnes s Příběhy z kalendáře vyrazíme do severočeského lázeňského městečka Lázní Libverda, většina z vás asi již správně odhaduje, že předmětem našeho zájmu dnes bude tzv. Obří Sud. Obří sud, vyhlášená výletní restaurace byla slavnostně otevřena právě na 1.února roku 1931 a postavena byla údajně na základě nápadu jistého Stefana Hausmanna z blízkého Přebytku. Toho prý k iniciování stavby Sudu inspiroval objekt jiného "obřího sudu" na nedalekém Javorníku. Tento také výletní restaurant, dovezený z Vídně, však později, v roce1974, vyhořel.

Dnes je tedy budova restaurace nezvyklého tvaru v Lázních Libverda skutečným unikátem. Když byl však roku 1931 objekt slavnostně otevírán, měl ještě v nedalekém větším "obřím sudu" na ještědském hřebeni zdatnou konkurenci. No a podle nenovějších informací mu možná na Javorníku brzy zase přibude,chystá se prý totiž stavba repliky původní stavby. Libverdský sud vyprojektoval frýdlantský architekt Anton Lux.

Dvanáct tesařů, šest zedníků a tři truhláři započali práci na jeho stavbě roku 1930. Stavební povolení vydal okresní úřad ve Frýdlantu 16. srpna 1930, a podle původního plánu ji měli ještě téhož roku řemeslníci úspěšně dokončit. Tento původní plán však nakonec zhatilo deštivé, pro stavbu nepříznivé počasí. Přesto byla ale stavba Obřího sudu o úctyhodném objemu 10 000 hektolitrů otevřena v rekordním čase, za necelých 5 měsíců. Jeho návštěva v nadmořské výšce 480 metrů nabízí krásný pohled na jizerské panorama, které ocení zejména turisté a lázeňští hosté na nenáročné procházce.

Slavnostní otevření výletní restaurace na 1.února roku 1931 bylo velkolepou událostí a probíhalo v rámci masopustních oslav. A byla to velká sláva jak pro místní tak i pro návštěvníky zdaleka. Dobová reklama z června téhož roku zve na moderní taneční zábavy s koncertní vložkou čtyřikrát do týdne. Ty jsou již minulostí. Vyhledávaným výletním místem je však kuriózní stavba dodnes.

autor: David Hamr
Spustit audio