Příběhy z kalendáře - Antonín Sochor

16. srpen 2011
Příběhy z kalendáře

Je to osud jako z románu. Náš dnešní hrdina Antonín Sochor se sice narodil roku 1914 až u Dortmundu, ale rodiče byli severočeští horníci.

A tak coby mladý pracoval jako sklářský a stavební dělník v Duchcově. Po násilném připojení pohraničí k nacistickému Německu byl poslán na nucené práce, odkud utekl do Polska a přidal se k československým vojákům.

Od roku 1941 se potom se Svobodovou armádou coby velitel čety samopalníků probíjel přes Kyjev a Duklu do Československa. Za odvahu v boji obdržel čtrnáct vyznamenání pěti států.

Po válce v letech 1948 a 49 řídil výcvik důstojníků izraelské armády. Návrat na sever Čech se mu stal osudovým - 16. srpna 1950 byl těžce zraněn při autonehodě ve výcvikovém prostoru v Ralsku a zemřel v nemocnici v Jablonném v Podještědí.

Posmrtně byl povýšen na generálmajora a jeho bysty najdete ve Stráži pod Ralskem, v Duchcově a na Dukle.

autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.