Premiér, ministři průmyslu a životního prostředí i zástupci ČEZ jednali se vedením obcí na Teplicku o těžbě lithia
Lepší informovanost a co nejmenší dopad těžby a zpracování lithia na životní prostředí. To slíbili 20. září v Košťanech a Újezdečku na Teplicku zástupci vlády i skupiny ČEZ.
Starostové obcí i ústecký hejtman kritizovali nedostatek informací k celému záměru. To by se mělo podle zástupců vlády i ČEZ změnit. Lepší komunikaci a dohled nad tím, aby bylo co nejméně zasaženo životní prostředí, by měl podle premiéra Petra Fialy z ODS nově zajistit zástupce vlády v pracovní skupině pro těžbu lithia
Lepší informovanost potvrdil i zástupce většinového vlastníka těžební firmy Geomet, místopředseda představenstva skupiny ČEZ Pavel Cyrany. Kromě zlepšení komunikace s obcemi má společnost v plánu na koncem roku otevřít v Dubí infocentrum.
Zástupci vlády zopakovali, že budou těžbu a zpracování lithia na Teplicku prosazovat. Připomněli také výhody pro region v podobě zhruba 2000 pracovních míst nebo peněz od těžařské firmy.
Lokalita u Újezdečka byla vybrána jako nejvhodnější
Jedna z výhrad, které na setkání starostů obcí se zástupci vlády a ČZ zazněly, se týkala umístění zpracovatelské továrny v Újezdečku nedaleko obytné zóny.
Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely z hnutí STAN vybíral Geomet z více než 20 lokalit a tato vyšla nejlépe. „V tuto chvíli o záložní variantě nevím, ale pokud by se ukázalo, že ty předpoklady vycházely z nějakých mylných údajů, tak se záložní varianta bude muset hledat,“ konstatoval ministr..
Nezávislý starosta Košťan Tomáš Sváda ale řekl, že s kolegy bude dál usilovat o to, aby továrna stála jinde. I přes katastr Košťan totiž Geomet plánuje výstavbu dopravníku z Cínovce až do Újezdečka, kterým by se přepravovala ruda ke zpracování.
Podle zástupců ČEZ je přeprava lithia k dalšímu zpracování nejvhodnější lanovkou
Právě způsob dopravy vytěžených nerostů zástupci obcí také kritizují. Například starosta Dubí Jan Kašpar z hnutí PRO Dubí by uvítal, kdyby se do debaty vrátila i možnost dopravy po železnici, která k tomuto účelu v historii sloužila.
Místopředseda představenstva skupiny ČEZ Pavel Cyrany je ale o pásové lanovce přesvědčen.
„Zazníval tady vlak versus lanovka, kde vlak byl něco, co je lepší než lanovka. Když jsme zvažovali a rozpracovávali projekt lanovky, tak jsme dbali na to, aby byl dopad na životní prostředí co nejmenší. Deklaruji tady, že jsme ochotni tu diskuzi mít, to jsme slíbili, a zároveň předložit podklady a vysvětlit důvody, které nás k tomu vedly,“ uvedl Cyrany.
Aktuálně je možné posílat na ústecký krajský úřad ke změně zásad územního rozvoje kvůli těžbě a zpracování lithia připomínky.
Jednání vlády s radními Ústeckého a Karlovarského kraje se kromě lithia týkalo také rozvoje dopravní infrastruktury v obou regionech nebo čerpání peněz z fondu na transformaci uhelných oblastí, kam oba kraje musejí podat žádosti do konce roku.
Související
-
Projednávání změn zásad rozvoje Ústeckého kraje ukázalo obavy lidí z těžby a zpracování lithia
Desítky lidí se zúčastnily veřejného projednání změny zásad rozvoje Ústeckého kraje. Tento dokument řeší, kde se bude dobývat, přepravovat a zpracovávat lithium z Cínovce.
-
Lithium z Krušných hor by se mělo zpracovávat v Česku. Budou z něj baterie pro elektromobily
Lithium vytěžené v Krušných horách v Ústeckém kraji by se mělo zpracovávat v Česku. Těžbu rudy plánují těžaři kolem Cínovce na Teplicku. Podle memoranda podepsaného...
-
Soukromá společnost začala odkrývat výsypku na Cínovci. Chce ji přetěžit a získat tak lithium
Dělníci začali na Cínovci na Teplicku odkrývat část výsypky bývalého dolu. Společnost Cínovecká deponie chce odpad po těžbě cínu a wolframu přetěžit a získat tak lithium.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukázka soudržnosti vládní koalice, řekl k rozpočtu Stanjura. ‚Vláda pošlapala zákony,‘ opáčila Schillerová
-
Ruská loď vystřelila na vrtulník německé armády. Ten byl na monitorovací misi
-
Povodněmi zasažení obyvatelé Heřmanovic získají pomoc vlády opožděně. Radnice o ni zatím nežádala
-
Do České republiky přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. Příčina zatím není jasná