Povídali jsme si s Daňou Horákovou. O její nové knize i o životě v Německu

16. říjen 2020

Osobní paměti a vzpomínky bývají jednak svébytným literárním útvarem, jednak historickým pramenem. To je také případ knížky O Pavlovi autorky Dani Horákové, která vyšla letos.

Jejím hlavním protagonistou je filmař Pavel Juráček, představitel české nové vlny, někdejší manžel Dani Horákové. Když v roce 2003 vyšel Juráčkuv deník s názvem Deník: 1959-1974, vyvolalo to senzaci. Kniha jeho někdejší ženy ovšem na tohoto filmaře vrhá jiné světlo, než jaké na sebe namířil ve svém deníku on sám.

S Daňou Horákovou, která přijela na pražský festival spisovatelů, jsme hovořili nejen o této její knize, ale také o životě v Německu, kam byli manželé v 80. letech vystěhováni komunistickým režimem.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.