Povídali jsme si s Daňou Horákovou. O její nové knize i o životě v Německu

16. říjen 2020

Osobní paměti a vzpomínky bývají jednak svébytným literárním útvarem, jednak historickým pramenem. To je také případ knížky O Pavlovi autorky Dani Horákové, která vyšla letos.

Jejím hlavním protagonistou je filmař Pavel Juráček, představitel české nové vlny, někdejší manžel Dani Horákové. Když v roce 2003 vyšel Juráčkuv deník s názvem Deník: 1959-1974, vyvolalo to senzaci. Kniha jeho někdejší ženy ovšem na tohoto filmaře vrhá jiné světlo, než jaké na sebe namířil ve svém deníku on sám.

S Daňou Horákovou, která přijela na pražský festival spisovatelů, jsme hovořili nejen o této její knize, ale také o životě v Německu, kam byli manželé v 80. letech vystěhováni komunistickým režimem.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová