PORADNA: Proti rýmě pomůže masáž nosu a uší. Jak na to?

21. duben 2015
Minuta o zdraví

Jestli jste si díky aprílovému počasí přivodili rýmu, pak vám přijdou jistě k duhu tipy, jak si od nepříjemné rýmy ulevit.

Jednou z cest, jak si ulevit při rýmě, je masáž nosu. Ta stimuluje nervová zakončení v dutinách, zlepšuje nosní průchodnost a uvolňuje hlen.

Jak na to? Pohodlně se posaďte nebo lehněte a zahřejte si dlaně třením o sebe. Pro lepší účinek si v dlaních můžete rozetřít trochu eukalyptového, mátového nebo čajovníkového oleje. Pak položte otevřenou dlaň jedné ruky přímo na špičku nosu, lehce přitlačte a třete dokola v kruzích 12x ve všech směrech. Špička nosu by se měla koulet společně s dlaní.

Pomáhá i masírování bodu u kořene nosu. Uprostřed mezi očima - kousek od kořene nosu si nahmatejte prohlubeň a v tomto místě krouživým pohybem prstem masírujte. Ale pozor - pouze jemným tlakem!

Další úlevu slibuje i masírování špiček uší - tahle masáž pomáhá i při alergické rýmě. Zkusit můžete ještě jeden jednoduchý trik: ponořte lokty do lavoru s vodou horkou, jak nejvíc snesete. Vydržte 5 minut a ulehněte do peřin. Koupelí se zvýší krevní oběh a tělo začne lépe bojovat.

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...