PORADNA: Jak omezit styk s alergeny?
Jestli se u vás skutečnost, že je „jaro ve vzduchu“, projevuje rýmou, kýcháním a vyrážkami, můžete slupnout prášek, který přinese jistou úlevu. Ale jsou i jiné cesty. Například omezit styk s alergeny…
Než se vám podaří s nějakým odborníkem nalézt tu pravou příčinu toho, proč vaše tělo reaguje na pyly v ovzduší, měli byste se snažit co nejvíce omezit styk s alergeny.
Koncentrace pylů v ovzduší hodně závisí na počasí, proto si náročnější aktivity plánujte spíše na dny, kdy není příliš teplo a větrno.
Úplně nejlépe se budete cítit při dešti nebo po něm, protože vlhkost poletování alergenů brání. A na stejné období zařaďte i větrání.
Vlhkost si udržujte i v místnostech, kde se pohybujte. Pomohou vám zvlhčovače vzduchu, rozprašovače, nebo rozvěšené mokré ručníky. Pozor ale, abyste to s vlhkostí nepřehnali! Ve vlhku se daří plísním – tedy dalšímu alergenu.
Vlhké udržujte i sliznice - lépe dokáží vzdorovat alergenům. Proto hodně pijte a používejte nosní spreje, které napomáhají průběžně čistit nosní sliznice. Ideální jsou spreje z mořské nebo minerální vody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.