Pokud máte žaludeční potíže, sáhněte po bylinkách

12. září 2022

Pokud vás potrápí žaludek, nabídne příroda spoustu řešení – ve formě bylinek i koření.

Jednou z účinných léčivek na zklidnění žaludku je heřmánek. Stačí zalít dvě lžičky sušeného heřmánku čtvrt litrem vroucí vody, nechte pár minut vylouhovat a pak už v klidu popíjejte. Takový nápoj pomůže i při nevolnosti, při mírné otravě žaludku.

Na vnitřní sliznici žaludku působí dobře i akát bílý. Úlevu žaludku poskytne čaj z máty peprné. Umí tlumit i pálení žáhy. I taková obyčejná zelená petrželka nebo kmín pomůže, a to celkově s trávením. Podobné schopnosti mají i švestičky umeboši, které seženete v obchodech se zdravou výživou.

Připravit si také můžete nápoj z vody a lžičky jablečného octa nebo jedlé sody. Žaludek má hustou cévní síť a prostřednictvím krve žaludek uklidní andělika, žebříček nebo lékořice.

Pokud už jsou problémy se žaludkem vážnější, jako například žaludeční vředy, pak můžeme sáhnout po rostlinách, které je léčí – jsou to všechny odrůdy zelí a z bylinek pak měsíček lékařský. Pokryjí žaludeční stěny slizovou vrstvou, která zabrání kontaktu s agresivními žaludečními šťávami.

Na závěr ještě můžeme doporučit mrkev nebo dýni – ty umí také žaludek neutralizovat.

autor: Eva Bucharová | zdroje: www.rehabilitace.info , www.ireceptar.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.