Pokožka a krémy

23. duben 2012

Jak pečujete o pokožku? Používáte třeba krémy, které jí hydratují a dodávají prospěšné látky? Tak to alespoň všelijak rozmanitě různými způsoby uvádějí výrobci...

Eva Bucharová zašla s některými krémy za chemikem Vlastimilem Dohnalem na ústeckou Přírodovědeckou fakultu a společně probrali jejich chemické složení. Jak se krémy liší? A na co si máme dávat pozor? Nejde ve většině případů jen o marketingový tah?

Podle chemika Vlastimila Dohnala je dobrý stav naší pokožky dán hlavně výživou. Nedoporučuje kořeněná a ostrá jídla a příliš alkoholu. Naopak doporučuje pít hodně vodu a jíst ovoce, zeleninu a netučná jídla. A také si dopřát vitamín D ze slunce - ale pozor, potřebná dávka je jen ta, kterou získáme odhaleným obličejem a rukama.

Sám by si asi vybral krém s vitamínem E – ten totiž bojuje proti volným radikálům a je rozpustný v tucích. Do těla ale vitamín E můžeme dostat i ve stravě – obsahují ho například různé nerafinované oleje a nebo skořápkové plody...

Kožní lékařka Hana Duchková ke složení kosmetických krémů také co říci. A protože jsme zdaleka nevysvětlili všechna "zaklínadla", která slyšíme z televizních reklam, požádala Eva Bucharová paní doktorku o rozluštění dalšího skoro zázračného přípravku - krému s kyselinou hyaluronovou.

„Jde o součást naší kůže – tzv. škáry. Když vyschne, vlákna praskají, kůže viditelně stárne a dělají se vrásky.“ vysvětluje Hana Duchková a dodává: „Na určitou dobu se zvedne tonus kůže, ale ten účinek netrvá příliš dlouho...“

Také by doporučila vitamíny D a E – jako antioxidanty a vitamíny rozpustné v tucích. Každý by si podle ní měl krém nejdřív vyzkoušet – na předloktí, pak za uchem, před uchem a pak, teprve když neobjevíte alergickou reakci, můžete ho používat i na tváře.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.