Planetárium - SOUTĚŽ

6. říjen 2006

Každý druhý týden vám nabídneme novou soutěžní otázku! Každý čtvrtý pořad v měsíci to navíc bude v rámci pravidelné rubriky Kniha měsíce. Ve hře je pokaždé hodnotná knížka. STATUT SOUTĚŽE

Otázka je zveřejňována na konci každého pořadu a nejpozději po jeho skončení je její znění k dispozici i na tomto místě.
Vaše odpovědi zasílejte prostřednictvím elektronické pošty na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude pokud možno co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium).
Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce vám sdělíme dva týdny po prvním odvysílání otázky, opět v rámci pořadu; současně se vše objeví i na webu.

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA OTÁZKU Z PLANETÁRIA č. 39/2006, vysílaného 23. - 29. září:
Otázka byla inspirována naší "knihou měsíce" - českým překladem nedávno objeveného gnostického Jidášova evangelia. Jak jsme se zmínili, není to jediný starověký spis svého druhu, objevený v minulém století na egyptské půdě. V roce 1945 byla dokonce v egyptském Nag Hammádí nalezena celá "knihovna" gnostických textů v podobě třinácti papyrových kodexů. Na jejich stránkách se nám do dnešních dnů dochovaly mimo jiné i texty několika do té doby neznámých nekanonických evangelií. Napište nám jejich názvy. Která evangelia obsahovaly kodexy z Nag Hammádí?
Kodexy z Nag Hammádí obsahují tato čtyři nekanonická evangelia - Evangelium pravdy, Tomášovo evangelium, Filipovo evangelium a Evangelium Egypťanů.
Výhercem Jidášova evangelia v překladu Marka Dospěla se stal Lukáš Milisderfer z Prahy. Gratulujeme - knížka k vám doputuje poštou.

OTÁZKA Z PLANETÁRIA č. 41/2006, vysílaného 7. - 13. října:
Napište nám, jakého původu jsou a jak lze podle jazykovědců vyložit obě křestní jména autorů a průvodců Planetária - Veronika a Frederik.
Na vaše odpovědi čekáme nejdéle do středeční půlnoci 18. října.
K odpovědi nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Správnou odpověď a jméno výherce najdete na tomto místě nejpozději v sobotu 21. října.

OČ TENTOKRÁT SOUTĚŽÍME?

O příručku Miloslavy Knappové Jak se bude vaše dítě jmenovat? Knížka naší přední odbornice na výzkum osobních jmen je určena matrikářům, překladatelů, lingvistům a samozřejmě i rodičům. Jako zdroj inspirace.

PŘEJEME VÁM HODNĚ ŠTĚSTÍ! OČ BUDEME SOUTĚŽIT PŘÍŠTĚ - v Planetáriu č. 43/2006?
NECHTE SE PŘEKVAPIT!
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.