Planetárium - SOUTĚŽ
Soutěžit s námi můžete dvanáctkrát do roka - obvykle v posledním Planetáriu v měsíci. Ve hře je pokaždé hodnotná knížka. STATUT SOUTĚŽE
Otázka je zveřejňována v závěru pořadu a ihned po jeho skončení je její znění k dispozici i na tomto místě.
Vaše odpovědi zasílejte prostřednictvím elektronické pošty na adresu planetarium@ul.rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude pokud možno co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium).
Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce vám sdělíme dva týdny po odvysílání otázky, opět v rámci pořadu; současně se vše objeví i na webu.
OTÁZKA MĚSÍCE BŘEZNA
Tentokrát jsme chtěli zapojit nejen vaše znalosti, ale i fantazii.
Naše soutěžní otázka se týkala Egypta a jeho pyramid - a to proto, že jsme tentokrát soutěžili o knihu Vojtěcha Zamarovského Za sedmi divy světa, která nedávno vyšla v úplně novém a doplněném vydání.
Nejspíš jste v minulých letech zaregistrovali pokusy o prozkoumání dvou tajemných úzkých šachet v takzvané královnině komoře v Chufuově pyramidě. Badatelé do šachty vyslali speciálně konstruovaného robota - a ten zjistil, že šachta je na konci přehrazena vápencovou deskou. Tu se v průběhu dalších výzkumů podařilo provrtat. Za deskou byla objevena nevelká komůrka a za ní další kamenná přepážka. Říkalo se dokonce, že na ní byly jakési kresby a nebo nápisy... Výzkum však byl přerušen a další podrobnosti o něm nejsou známé. Pochopitelně se objevila řada spekulací o tom, kam záhadné a skutečně uzoulinké šachty vedou. Koneckonců - spousta lidí dodnes věří, že se ve velkých pyramidách u Gízy, včetně té Chufuovy, pořád ještě nacházejí neobjevené prostory. I když o tom egyptologové pochybují.
A co vy? Myslíte si, že se v pyramidách stále ještě něco skrývá? Co by to mohlo být? Kam podle vás vedou šachty z královniny komory? Takto jsme se vás ptali a vyzývali jsme vás k tomu, abyste popustili uzdu fantazii a napsali nám. Jenže se to nezdařilo a nepřišla nám žádná byť i jen trochu uspokojující odpověď. Zkrátka asi na žádné tajemné ukryté prostory nevěříte. Tak snad příště...
Knihu Vojtěcha Zamarovského Za sedmi divy světa docela jistě znáte. Je proto asi zbytečné o ní něco bližšího psát. Toto klasické dílo má nejspíš většina z vás ve své knihovně - přesto by vás její zatím poslední vydání mohlo zajímat. Třeba proto, že je doplněné o nejnovější objevy a hypotézy. V době, kdy kniha vyšla poprvé, například ještě nikdo nemohl tušit, že jednou budou objeveny trosky majáku na ostrově Pharos... Jiné ze sedmi divů starověkého světa se však ani po těch letech najít nepodařilo.
TENTOKRÁT KNIHU NIKDO NEVYHRÁL. DO PŘÍŠTÍCH SOUTĚŽÍ VÁM PROTO PŘEJEME NEJEN HODNĚ ŠTĚSTÍ, ALE TAKÉ VÍCE FANTAZIE!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajinská armáda se možná stáhne z Avdijivky stejně jako z Bachmutu, uvažuje analytik Smetana
-
Peněz je ve školství i zdravotnictví dost, problémem je decentralizace, upozorňuje ekonom Mertlík
-
Vítězný návrh možná narazí. Podle ministerstva je i nová hala pražského hlavního nádraží památkou
-
ŽIVĚ: Sněmovna jedná o státním rozpočtu na příští rok. ‚Česko se řítilo k dluhové brzdě,‘ hájí ho Fiala