Otakar Binar – architekt, autor originálního interiéru hotelu a restaurace na Ještědu

15. květen 2024

Pokud jste na Ještědu někdy obdivovali originální interiér hotelu a restaurace, vězte, že ho navrhl architekt Otakar Binar.

Narodil se v roce 1931 v Jaroměři. V Liberci vystudoval průmyslovku a potom architekturu na pražské UMPRUM.

Po škole nastoupil do krajského projektového ústavu. Později působil v libereckém Stavoprojektu v ateliéru samotného tvůrce Ještědu Karla Hubáčka.

Stal se také spoluzakládajícím členem vyhlášeného architektonického studia SIAL, kterému vymyslel jméno. A právě pod jeho křídly se dostal ke své nejslavnější práci na tvorbě ještědského mobiliáře.

Navrhl všechno – stoly, židle, světla, zrcadla, popelníky i známá houpací vajíčka na chodbě u pokojů, kterým říkal „mušličky“. S ohledem na použití hliníku a oceli při stavbě Ještědu se v interiéru snažil o co největší zastoupení kombinace černé a bílé. Pro hotelové pokoje vymyslel systém takzvaných „háček“.

Po sametové revoluci byl původní mobiliář Ještědu rozkraden, zničen nebo levně prodán.

Otakar Binar měl také podíl na budování libereckých výstavních trhů a hotelu v Teplicích. Z jeho pera rovněž pochází budova teplické kolonády.

Binar i Hubáček v roce 1968 nesouhlasili s okupací vojsk Varšavské smlouvy. Ocitli se na černé listině. Když se Ještěd v roce 1973 slavnostně otevíral, jejich jméno nezaznělo ani jednou.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.