Ochranu proti slunečním paprskům nepodceňujte, radí dermatoložka
Zarudnutí kůže, drobné vyrážky na kůži nebo jiné kožní problémy sužuje čím dál víc lidí. A to především v období letních horkých dní. Co s tím?
Nejčastějším problémem, který nás trápí s prvními paprsky, je především zarudnutá pokožka v obličeji a výstřihu.
„Tyto problémy nás mohou zaskočit na dovolené. Měli bychom si proto přibalit nějaké ochranné krémy na opalování s vyšším faktorem, protialergické tabletky, nebo si v lékárně zakoupit speciální krém pro přecitlivělou kůži na sluníčko,“ radí dermatoložka Eva Novotná.
Vždycky bychom se měli chránit před slunečním zářením pomocí ochranných mlék s SPF faktorem.
Kožní lékařka doporučuje lidem světlejšího typu vyšší faktor: „Když vím, že se dobře opaluji, stačí mi k moři i třicítka, pokud je ale někdo světlejší typ, který na sluníčku nehnědne, ale připaluje se, doporučuji faktor 50.“
V létě se velmi často potíme – s tím přicházejí další problémy, které trápí převážně ženy. Objevují se nejrůznější vyrážky v oblasti třísel, podpaží a prsou. Paní doktorka tento fakt přisuzuje mimo jiné i tomu, že v létě používají lidé víc deodorantu, který může dráždit. Vyrážku může vyvolat i prací prášek.
„Většina lidí má ale už vytipované, co může používat. Pokožka by se měla uklidnit velmi rychle po vysazení těchto přípravků,“ uklidňuje lékařka.
Pokud se ale pokožka nezklidní, používají se vysychavé masti, které se dávají večer a ráno se kůže promastí krémem.
Je také vhodné vybírat si pečlivě, co nosíme. „Vhodné je prodyšné oblečení s menším množstvím silonových vláken, aby odvádělo teplo a kůže se nepotila,“ dodává Novotná.
Poslechněte si celý rozhovor s ní z přiloženého audiozáznamu.
Související
-
Opalovat se, nebo ne? Sluneční paprsky mohou pomoci, zlatavá kůže ale není známkou dobrého zdraví
Opálení je poplašným signálem, který znamená, že pleť byla napadena sluncem.
-
Opalování je zdraví prospěšné, neměli byste se ale spálit!
S blížícím se létem přibývá sluneční záření na síle a dermatologové před ním zdvihají varovně prst. Ovšem nic není černobílé, sluníčko pro život potřebujeme. Proč?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.