Objevy a události týdne č. 42

19. říjen 2008

Ryby z oceánského příkopu, nejvzácnější kožnatka, kovolitci z Pločniku, Messenger kolem Merkuru, první předpovězený meteor.

Tým britských a japonských vědců pořídil unikátní záběry ryb v oceánském příkopu u ostrova Honšú, v hloubce sedmi tisíc sedmi set tří metrů. Je to poprvé, kdy se podařilo nafilmovat ryby tak hluboko, v hájemství drtivého tlaku a absolutní tmy - šlo o 17 rybek druhu Pseudoliparis amblystomopsis z čeledi terčkovitých. Ryby se už podařilo vylovit i z větších hloubek. Vědci je však viděli až na hladině, a tedy mrtvé.

V zoologické zahradě Čchang-ša v jižní Číně žije poslední známá samička želvy-kožnatky Pelochelys cantorii. Přestože je stará asi osmdesát let, vědci do ní vkládají velké naděje na zachování rodu, z něhož kromě této jediné samičky přežívají už jen tři samci. S jedním z nich se na jaře samička ze Čchang-ša spářila a nakladla vejce, ze kterých se bohužel nic nevyklubalo. K dalšímu pokusu prý dojde příští rok.

Lidé prý dovedli zpracovávat měď o 300 až 800 let dříve, než se až dosud soudilo. Podle srbské archeoložky Julky Kuzmanovičové-Cvetkovičové to dokazuje nález měděné sekery na lokalitě Pločnik poblíž srbského města Prokuplje, staré sedm a půl tisíce let. S tvrzením, že oblast Pločniku byla centrem zpracování mědi už tak dávno, přišli srbští badatelé loni. Nález sekerky je v jejich názoru jen utvrdil.

V pondělí 6. října prolétla kolem planety Merkur už podruhé americká sonda Messenger a poté poslala na Zemi sérii fotografií. Je na nich vidět Kuiperův kráter jižně od středu planety a také dosud neznámé oblasti na východ od něj. Potřetí proletí Messenger kolem Merkuru příští rok v září a v březnu 2011, po mnohaletých složitých manévrech, se konečně dostane na oběžnou dráhu kolem této planety.

Vědcům se poprvé podařilo předpovědět srážku Země s planetkou. Objekt 2008 TC3 objevil astronom Richard Kowalski z observatoře Mt.Lemmon pouhý den před kolizí. Vzápětí se podařilo spočítat dráhu planetky a určit místo, kde vstoupí do atmosféry. Došlo k tomu 7. října brzy ráno nad severním Súdánem. Těleso škrtlo oblohou jako bolid a shořelo v atmosféře. Mělo totiž v průměru jen asi tři metry.

Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu č. 42/2008, 18. - 24. října 2008.

Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.

autor: frv
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.