Objevy a události týdne č. 37

13. září 2009

Psi přece jen z východní Asie?, zkamenělina ve zdi, nález pohřební lodi na jezeře Vänern, falešný kámen z Měsíce, přípravy na stavbu obřího teleskopu.

Badatelé ze Švédska a Číny publikovali nedávno výsledky genové analýzy, která potvrzuje východoasijský původ psů. První psí plemeno podle nich vzniklo z ochočených vlků někdy před 16 tisíci lety jižně od řeky Jang-c'-ťiang. O výzkumu se jistě povede odborná diskuse. Není to totiž dlouho, co jiní vědci hypotézu o asijské "kolébce" psů zpochybnili - s ohledem na genetickou rozmanitost afrických plemen.

Zkamenělina, nalezená na jaře ve zdi domu z 18. století v Třebechovicích pod Orebem, patří podle odborníků předchůdci dnešních mlžů a je stará 93 miliony let. Není to první případ, kdy se kámen se vzácnou fosilií našel zazděný v historické stavbě. Před čtyřmi lety došlo k podobnému nálezu v Klášterních zahradách v Litomyšli. Fosilie ryby ze zdi zdejší kočárovny obohatila sbírku Národního muzea.

Na ostrově Kaallandsö na švédském jezeře Vänern vykopali archeologové pohřební loď ze 7. století, dlouhou přibližně dvacet metrů. V podobných lodích se pohřbívaly jen významné osobnosti. Ve Švédsku se podle vyjádření tamních badatelů zatím žádná pohřební loď nenašla. O to usilovněji hodlají propátrávat místo nálezu a hledat pohřební výbavu - rituální předměty, dary a zbytky zvířecích obětí.

Nizozemské národní muzeum se jednadvacet let chlubilo falešným kamenem z Měsíce. Dostal se tam přitom tou nejoficiálnější možnou cestou - z pozůstalosti bývalého premiéra Willema Dreese. Ten jej v roce 1969 obdržel od velvyslance Spojených států, který kámen dostal přímo od svého ministerstva zahraničí. Analýza však ukázala, že se jedná jen o kus zkamenělého dřeva. Jak je to možné, nikdo neví.

Američtí a čínští astronomové jednají o technologické a finanční spolupráci při výstavbě největšího teleskopu na světě, který by měl do roku 2019 vyrůst na vrcholu vyhaslé havajské sopky Mauna Kea. Teleskop s třicetimetrovým zrcadlem bude stát v přepočtu necelých 18 miliard korun a umožní mnohem hlubší pohledy do minulosti vesmíru než současné přístroje. K projektu se už připojila Kanada a také Japonsko.

Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu č. 37/2009, 12. - 18. září.

Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.

autor: frv
Spustit audio