Objevy a události týdne č. 19

11. květen 2008

Zuby slovenských žraloků, aukce dinosauřího trusu, devítiletý Švéd nálezcem pokladu, vrak Díazovy lodi, míry Jupiterova prstence.

Pískovna u obce Príbelce na jihu středního Slovenska je doslova Eldorádem pro sběratele žraločích zubů. Asi před 16 miliony lety, ve třetihorách, se tu rozlévalo moře a pozůstatky mořských živočichů se v príbeleckém písku nalézají často. Největší sbírku zdejších žraločích zubů má údajně syn místního starosty, který jich za pár let shromáždil asi tisíc. Největší ze zubů, nalezených dosud v obci, měřil 16 centimetrů.

V newyorské síni Bonhams dražili neobvyklou položku - kus fosilního trusu dinosaura, starého 130 milionů let. Zkamenělý exkrement, tzv. koprolit, se prodal za 960 dolarů. Vědci dovedou z fosilních výkalů zjistit mnoho zajímavého o stravovacích návycích těch, kteří je vyprodukovali. V tomto případě na zkoumání nedojde. Koprolit vydražil majitel firmy, která prodává produkty na zpracování psího a kočičího trusu.

Devítiletý Švéd Alexander Granhof objevil u města Lundu poklad stříbrných mincí ze 13. století. Stalo se to náhodou, když na vycházce s dědečkem hledali staré dělové koule. Nález oznámili archeologům. Ti pak na místě vykopali dvě nádoby se 7000 mincí. Hodnota kovu se odhaduje v přepočtu na 4 miliony a 300 tisíc korun. Jak vysoká bude odměna pro malého nálezce zatím nebylo stanoveno.

Při geologickém průzkumu oceánského dna u pobřeží Namibie byl objeven vrak staré lodi, z něhož zbyla bronzová děla, náklad mědi a slonoviny, cínové nádobí, zbraně a tisíce mincí. Některé z nálezů mají přímý vztah ke dvoru portugalského krále, což podnítilo spekulace, že by se mohlo jednat o karavelu slavného mořeplavce Bartolomea Díaze, která se potopila v bouři u mysu Dobré naděje v roce 1500.

O tom, že kromě Saturnu má prstenec i planeta Jupiter se už nějakou dobu ví. Teprve nedávno se ho však podařilo změřit. Z výzkumu německých a amerických vědců, publikovaného v časopise Nature vyplývá, že má v průměru 640 tisíc kilometrů, což je téměř dvojnásobek vzdálenosti Měsíce od Země. Vidět příliš není. Tvoří jej totiž částice o velikosti tisíciny milimetru, srovnatelné s kouřem cigarety.

Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu 19/2008, 10. - 16. května 2008.

Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.

autor: frv
Spustit audio