O budoucnosti litoměřické nemocnice zřejmě rozhodne referendum

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lékař (ilustr. obr.)

Litoměřický městský úřad se začal zabývat návrhem na vyhlášení referenda o budoucnosti nemocnice. Přípravný výbor na radnici podal návrh, pod který se podepsalo skoro 5 500 lidí.

„Můžu to potvrdit. Přijali jsme návrh, a teď budeme postupovat přesně tak, jak nám ukládají zákony České republiky,“ vysvětlil tajemník litoměřického městského úřadu Milan Čigáš.

Přípravný výbor pro referendum chce referendum vyhlásit společně s krajskými volbami v příštím roce.

Referendum až s volbami? Zřejmě ano

„Vyhlášení referenda je podle nás možné až s prvními volbami, které se budou konat, protože v jiném termínu žádná referenda na místní úrovni nebyla úspěšná,“ uvedla za přípravný výbor Alena Rožcová.

S termínem konání případného referenda příliš nesouhlasí litoměřický místostarosta a poslanec Karel Krejza z ODS: „Zatím to vypadá tak, že budeme muset respektovat tento termín, i když se mi tedy zdá příliš vzdálený, a to nepřispívá k dobré pohodě jak v nemocnici, tak ve městě.“

Městská nemocnice v Litoměřicích

Podle Karla Krejzy město do referenda žádné zásadní změny v majetkových poměrech nemocnice nechystá. V úvahu podle něj přicházely dva možné scénáře.

„Měli jsme představu, že nabídneme 49 % za kapitálový vstup, existuje možnost se s někým sloučit. Tedy dva scénáře – buď kapitálový vstup, nebo spojení.“

Organizátoři referenda ale požadují, aby nemocnice zůstala výlučně ve vlastnictví města.

Vstup strategického partnera odmítáme od začátku, protože si myslíme, že dobrý management by nemocnici stále mohl mít na té úrovni ve vlastnictví města,“ doplnila za organizátory referenda Alena Rožcová.

Podle přípravného výboru připojilo pod návrh na vyhlášení referenda svoje podpisy víc než 5 400 lidí.

Spustit audio
autor: Jan Bachorík

Související