Nový pavilon vodního ptactva letos v ústecké zoo nebude. Místo něj je v plánu výběh pro mandrily
Zoologickou zahradu v Ústí nad Labem od konce loňského listopadu dočasně vede její veterinář Dušan Usvald. Má některé krátkodobé plány, ty dlouhodobější by chtěl uskutečnit, pokud by uspěl ve výběrovém řízení na místo ředitele.
Zoo chtěla původně letos obnovit pavilon vodního ptactva a postavit pavilon pro ptactvo jihovýchodní Asie. Tyto plány ale už v současnosti neplatí – u obou projektů zatím zoo vyřizuje stavební povolení, problém je ale v penězích.
Na zbourání a stavbu nového pavilonu pro vodní ptáky má zahrada od města 5 milionů korun, podle Usvalda to ale byla podhodnocená částka, protože projektant odhadl náklady na 10 milionů.
Pavilon pro ptactvo jihovýchodní Asie by měl stát zhruba 12 milionů korun – návštěvníci by v něm konečně mohli vidět zoborožce vrásčité, kteří zatím žijí jen v zázemí.
Zoologická zahrada se proto bude podle Usvalda snažit shánět peníze i jinde než u města – například od sponzorů.
Výběh pro mandrily by mohl být hotový ještě letos
Současnou prioritou ústecké zoo je obnovení plnohodnotného členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií. Proto musí provést nějaké změny k lepšímu.
Dušan Usvald má plán, který by se podle něj mohl uskutečnit ještě letos a přitom by nebyl tak drahý.
EAZA například kritizovala podmínky chovu opic, konkrétně mandrilů rýholících.
„Máme v plánu vybudovat pozemní výběh v místě současného ustájení vlka hřivnatého a emu hnědého s přirozeným podkladem. Ti mandrilové se rádi hrabou v zemi, zkoumají kameny, větve a hledají různé věci,“ vysvětlil Usvald.
S příchodem do přirozenějšího prostředí by se také mandrilové mohli začít chovat přirozeněji než v umělých klecích s pár větvemi.
Chov orangutanů v zoo zřejmě dočasně skončí, možná se ale podaří udržet chov slonů
Dušan Usvald by chtěl dočasně přerušit chov orangutanů. Ti totiž v ústecké zoo mají, i podle EAZA, naprosto nevyhovující podmínky. Podle Usvalda by mohla časem zoo chov orangutanů obnovit, až by pro ně měla vhodný pavilon. Stavba nového, nadčasového pavilonu je ale podle něj během na dlouhou trať – i vzhledem k vysokým nákladům.
Čtěte také
Dalším důvodem pro přesun orangutanech samic do jiné zoo je i to, že Ňuninka pochází z volné přírody. Její geny má i její dcera Cantik, proto by bylo vhodné, aby se ještě dál rozmnožovaly, dokud to bude možné.
Proto už Dušan Usvald zahájil jednání s koordinátorem chovu a dalšími zoologickými zahradami o jejich přestěhování.
Nejstarší orangutan, kříženec Ferda, v Ústí dožije – i kvůli jeho zdravotním problémům, které jsou momentálně stabilizované.
O stěhování slonice Delhi se stále jedná – dočasný ředitel ale nevyloučil ani tu možnost, že by naopak mohla dostat nějakou kamarádku.
Související
-
V ústecké zoo se letos jako první narodila mláďata ovce kamerunské
V zoologické zahradě v Ústí nad Labem jsou první letošní mláďata. Narodila se ovcím kamerunským. Už koncem loňského roku tam měli dva přírůstky.
-
Ústecká zoo opět zakládá chovnou skupinu tuleňů. Ke Casperovi přibyly samice Ayma a Sally
Zoo v Ústí nad Labem opět založila chovnou skupinu tuleňů obecných. K samci Casperovi ve venkovní expozici přibyly dvě samice, které do Ústí přicestovaly loni.
-
Ústecká zoo má skoro o třetinu menší návštěvnost než loni. Lidé ji ale podporují třeba adopcí zvířat
Protiepidemická opatření letos výrazně zasáhla také Zoologickou zahradu v Ústí nad Labem. Na jaře i na podzim musela být zavřená.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fico kopíruje ruské narativy, není neutrální. Šance na mírové rozhovory na Slovensku je nízká, říká expert
-
ONLINE: Ukrajina zasáhla ruský sklad. Měly se v něm nacházet drony Šáhed
-
‚Vytáhněte všechny ven.‘ Jihokorejský prezident povolil armádě při vyhlášení stanného práva střílet
-
Zelenskyj se opřel do Fica. Obvinil ho z otevření druhé energetické fronty na pokyn Putina