Novinky z naší Galaxie
Mléčná dráha, tak jak ji vidíme na nočním nebi, je vlastně průmětem nejbližších částí spirálových ramen naši Galaxie na obloze.
O naší Galaxii víme, že je to hvězdná soustava složená přibližně ze 150 miliard hvězd různého druhu a z velkého množství pracho-plynové mezihvězdné hmoty. Víme také, že se řadí ke spirálním galaxiím se složitou strukturou a že má průměr přibližně 30 kiloparseků, tedy asi 100 tisíc světelných let. Dosavadní znalosti o naší Galaxii byly nedávno doplněny, upřesněny a v lecčems i poopraveny díky kosmickým sondám. Především pak díky družici Chandra, která je na oběžné dráze kolem Země od roku 1999.
Její snímky ukázaly, že střed Mléčné dráhy je shlukem bizarních hvězdných útvarů a černých děr. Je to oblast, zakrytá mlhou horkého plynu a prachu a oslňující září obrovského množství hvězd. Na fotografiích, pořízených v rentgenové oblasti spektra jsou rovněž neutronové hvězdy, bílí trpaslíci a černé díry. Jde o pozůstatky po vybuchlých supernovách. Astronom Daniel Wang z Massachusettské university potvrdil, že snímkování odhalilo přes tisíc zdrojů rentgenového záření místo dosavadních dvanácti. Analýza pak prokázala existenci stovek bílých trpaslíků - miliardy let starých vyhasínajících hvězd na konci života. V centru Galaxie se nacházejí i malé, neobyčejně masivní neutronové hvězdy, které vznikají gravitačním zhroucením původních těles. Oblast je také rodištěm obrovského počtu hvězd nových. To vše je ponořeno do mezihvězdného plynu, rozžhaveného nikoli na sto miliónů, jak se astronomové původně domnívali, ale "jen" na deset miliónů stupňů. Vědce překvapila všudypřítomnost černých děr po supernovách. Supermasivní černá díra o hmotnosti miliónů Sluncí pak ovládá střed Galaxie, který je zároveň nejaktivnější částí našeho hvězdného domova.
Pro orientaci - naše sluneční soustava se nachází v poslední třetině jednoho ze spirálních ramen, asi 25 tisíc světelných let od středu Mléčné dráhy. Poopravit a upřesnit si budeme muset i naše poznatky o samotných spirálních ramenech naší Galaxie. Dosud jsme věděli o čtyřech, australští astronomové však nyní objevili páté. Je asi 6500 světelných let silné, nachází se přibližně 60 tisíc světelných let od středu Mléčné dráhy a obsahuje prý asi 500 tisíc hvězd.
Miroslav Zimmer
Pravidelná rubrika Mýty, domněnky, objevy a omyly astronomie se vysílá v rámci každého třetího Planetária v měsíci.
Další texty, uveřejněné v této pravidelné rubrice najdete V ARCHIVU PŘÍSPĚVKŮ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Další úmrtí těhotné ženy v Polsku. ,Těžký případ,‘ hají se nemocnice, rodina podala trestní oznámení
-
Pracovat jako OSVČ je výhodné. K paušální dani by neměli mít přístup všichni, kritizuje ekonom Pertold
-
Ministryně vrací šéfovi armády pravomoci. Podezření na korupční jednání vojáků šetřili i elitní detektivové
-
Sklon k antisystémovosti a dezinformacím jsou propojené nádoby, říká odborník na extremismus