Teplé škvarky

Samozřejmě je můžete jíst i studené!

Suroviny:
sádlo
sůl
voda
případně 1 lžíce bílého vína

Postup:

1. Sádlo nakrájíme na stejně velké kostičky, aby se stejnoměrně škvařily.

2. Vložíme nejlépe do litinového nebo silnostěnného smaltovaného kastrolu, krátce osmahneme, pak mírně podlijeme vodou, trochu osolíme a trpělivě škvaříme, občas zamícháme.

3. Voda se posléze odpaří, škvarky už se škvaří jen v tuku, kterého přibývá. V závěru můžeme (ale nemusíme) přikápnout bílého vína a doškvaříme.

4. Škvaříme pěkně do jemně zlatava – počítáme s tím, že škvarky pak ještě chvíli docházejí, i když oheň vypneme. Měly by na skus trochu chrupnout, ale vnitřek by měl být měkký.

5. Když je sádlo ještě teplé a tekuté, vyndáme děrovanou naběračkou škvarky do misky a podáváme s čerstvým chlebem. Sádlo slijeme do skleniček a uložíme v chladu, škvarky můžeme jíst i za studena nebo z nich udělat pomazánku.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.