Neohrožená koza žije vedle vlčí smečky v národním parku České Švýcarsko

30. listopad 2018

Pracovníci národního parku České Švýcarsko se letos zaměřili na monitoring vlků. Při kontrole fotopastí na ně čekalo jedno překvapení – dozvěděli se o dalším neobvyklém obyvateli národního parku.

„Fotopasti chodíme kontrolovat zhruba jednou za tři týdny. Rovnou se vymění karta, stáhnou se data a vymění se baterie. V národním parku se monitorují velké šelmy, to začalo před několika lety. První fotopasti nám zapůjčilo hnutí Duha na výskyt rysa, od té doby, co se tu objevili vlci, monitorují se především ti,“ vysvětluje strážce parku Petr Paulíček.

„Nedávno po vlčí stezce prošla domácí koza. Je černobílá, docela vysoká… Zdá se, že nikomu nechybí. Ptali jsme se i po okolí a nikdo se k ní nehlásí. Ptali jsme se i v Německu a ani tam ji nikdo nehledá,“ komentují neobvyklý snímek z fotopasti další strážce, Jan Lobotka.

„Naposled tu kozu zachytila fotopast asi 18. listopadu. Žije tu už 3 nebo 4 měsíce. Přímo v centru vlčího teritoria. Dokonce chodí i po jejich stezkách,“ dodává mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Největší problém dělá návrat vlků do české krajiny zemědělcům. Krajský úřad už letos vyplatil na kompenzacích za stržený dobytek vlky zemědělcům víc než půl milionu korun.

„O odškodnění požádalo devět zemědělců, někteří opakovaně, protože mají opravdu velká stáda. Někde se ještě čeká na místní šetření a budou vyplaceny další čásatky,“ potvrzuje mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Správa národního parku dokonce nově spustila webové stránky, kde se vlkem zabývá. Jsou na nich informace od popisu vlčího chování po rady a návody pro zemědělce, jak se vyhnout ztrátám na hospodářských zvířatech.

Lidé z parku také pravidelně pořádají ještě s dalšími odborníky semináře právě pro zemědělce zabývající se touto problematikou.

autor: dap
Spustit audio

Související