Nenasytná Mléčná dráha
Mezinárodní tým astronomů z Francie, Itálie, Velké Británie a Austrálie nedávno objevil dosud neznámou galaxii, interagující s galaxií naší.
Vědci ji označili jako "trpasličí galaxii Canis Major" - podle souhvězdí Velkého psa, do kterého se její poloha promítá. Nová galaxie se nachází ve vzdálenosti 25 tisíc světelných let od Slunce a 42 tisíc světelných let od středu Mléčné dráhy. Leží na stejné straně od středu Galaxie jako naše Slunce. A protože průměr naší Galaxie je přibližně 100 tisíc světelných let, můžeme říci, že už se obě galaxie srazily.
Za nejbližší galaxii byla dosud označována trpasličí galaxie v souhvězdí Střelce, kterou astronomové objevili před devíti lety. Nový objev nám ukazuje, že se naše Galaxie neustále vyvíjí a že její disk postupně "pohlcuje" malé satelitní galaxie. Potvrzují se tak dřívější domněnky, že velké galaxie ve vesmíru vznikly právě srážkami a pohlcováním galaxií malých.
Novou galaxii odhalila pozorování v oboru infračerveného záření. Prozradily ji studené obří hvězdy, které právě v tomto oboru nejvíce září. Vědci si celý děj představují asi takto: gravitace naší Galaxie roztrhala při vzájemném přiblížení trpasličí galaxii tak, že její podstatná část se nyní nachází v souhvězdí Velkého psa. Spousta jejích hvězd, vytržených přitažlivostí naší Galaxie, vytváří teď jakousi dlouhou "vlečku". Tyto hvězdy nejen že doplnily okrajové části Mléčné dráhy a vytvořily kolem ní jakýsi prstenec, ale některé z nich míří i směrem ke Slunci.
Nově objevená nejbližší galaxie je drobeček, který v dalekohledu neuvidíte. Její hmotnost je přibližně 1 miliarda hmotností Slunce. Možná se vám to zdá dost, ale v porovnání s naší galaxií je to jen necelé jedno procento. A pokud jde o zmíněnou srážku galaxií, podle astronomů prý není jediná, která se týká naší Mléčné dráhy.
Stejný pozorovací program před několika týdny zjistil, že i bývalou nám nejbližší trpasličí galaxii v souhvězdí Střelce gravitace naší Galaxie postupně doslova cupuje na kousky a jednotlivé její hvězdy tak vytvářejí další prstenec.
A pak že kanibalismus existuje jen na Zemi!
Miroslav Zimmer
Pravidelná rubrika Mýty, domněnky, objevy a omyly astronomie se vysílá v rámci každého třetího Planetária v měsíci.
Další texty, uveřejněné v této pravidelné rubrice najdete V ARCHIVU PŘÍSPĚVKŮ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajinská armáda se možná stáhne z Avdijivky stejně jako z Bachmutu, uvažuje analytik Smetana
-
Peněz je ve školství i zdravotnictví dost, problémem je decentralizace, upozorňuje ekonom Mertlík
-
Vítězný návrh možná narazí. Podle ministerstva je i nová hala pražského hlavního nádraží památkou
-
ŽIVĚ: Sněmovna jedná o státním rozpočtu na příští rok. ‚Česko se řítilo k dluhové brzdě,‘ hájí ho Fiala