Nejvzdálenější rozhlasový posluchač nás naladil až na Novém Zélandu. Pomohla krátká vlna a ideální podmínky
Radiové vlny dosáhnou až do nejvzdálenějších koutů naší planety. Nejodlehlejším místem, kde si vysílání Českého rozhlasu posluchač prokazatelně naladil je město Christchurch na Jižním ostrově Nového Zélandu. V lednu 2003 tam na frekvenci 9430 KHz vyslechl Bob Boundy půlhodinovou anglickou zpravodajskou relaci.
Za ideálních klimatických podmínek, což je poměrně vzácný jev, krátká vlna oběhne celou zeměkouli kolem dokola velice rychle. Vrátí se do místa vysílače a to znamená, že je znovu slyšet, jen s mírným časovým zpožděním.
Krátké vlny se odrážejí od ionosféry, která se chová jako vodivá plocha, ve výšce 60–80 kilometrů nad zemským povrchem. Vliv na toto šíření má počasí, intenzita slunečního svitu, roční období a další faktory. Jeho kvalita pochopitelně s delší vzdáleností klesá.
Vysílání Českého rozhlasu tak mohou poslouchat lidé na celém světě. Pravidelní posluchači jsou třeba i v Japonsku, Jihoafrické republice nebo v Argentině. Pravdou je, že v současnosti je snazší a běžnější poslouchat rozhlas po internetu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka