NEJ Ústeckého kraje: První kamenné loutkové divadlo
První kamenné loutkové divadlo stojí v Lounech už bezmála 120 let. Patří tak mezi nejstarší loutková divadla u nás i v Evropě.
Povolení ke stavbě bylo vydáno 28. ledna 1920. Na jaře téhož roku se začalo konečně stavět. Kde ale přišla na svět myšlenka na první kamenné loutkové divadlo v Čechách, a snad i v Evropě?
Vše začalo už v roce 1903, kdy se několik nadšenců v čele s Janem Treglerem rozhodlo sehrát na sokolských slavnostech představení „Posvícení v Hudlicích“. Hra měla úspěch, a proto skupina začala sem tam vystupovat jako loutkářský odbor místního Sokola v malém sále lounské Sokolovny.
Prostory ale nebyly vždy k dispozici, proto se loutkáři museli často stěhovat s celým ansámblem kulis, loutek a všemožného náčiní. Hrálo se různě po hostincích v celém lounském okolí. Někde tady se zrodila ta myšlenka postavit vlastní loutkové divadlo.
V roce 1909 byl založen samostatný Spolek loutkářů v Lounech. Jenže přišla první světová válka a plány na lounské loutkové divadlo se na pár let uložili k ledu. Znovu ožily hned po první velké válce.
Už 8. října 1919 předkládá předseda a zakladatel spolku Jan Tregler Okresní politické správě v Lounech plány stavby loutkového divadla, které vypracoval lounský stavitel Hugo Katz. 23. října byly plány schváleny čtyřstránkovým protokolem.
Dostavěno a zkolaudováno bylo první kamenné loutkové divadlo v Lounech 25. září 1920.
Související
-
NEJ Ústeckého kraje: Druhá největší bitva Napoleonských válek u nás
Letos v létě to bylo přesně 205 let od dní, kdy se u Chlumce konala jedna z největších napoleonských bitev na našem území.
-
NEJ Ústeckého kraje: Nejdéle rozestavěná a jedna z nejdražších dálnic v Evropě
Dálnice D8 je dlouhá 92 kilometrů a stavěla se přes 30 let. Spojuje Prahu přes Ústí nad Labem do Německa. Patří tak k nejdéle rozestavěným a nejdražším dálnicím v Evropě.
-
NEJ Ústeckého kraje: Největší synagoga v Čechách stála až do roku 1939 v Teplicích
V Teplicích se až do roku 1939 nacházela největší synagoga v Čechách. Aby ne, když židé byli na přelomu 19. a 20. století největší a nejvýraznější menšinou města.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka