NEJ Ústeckého kraje: nejstarší dochované zpodobnění Martina Luthera v českých zemích
Kostel svaté Anny stojí na úbočí Krušných hor v Krupce. V kostele najdeme nádherný interiér i nejstarší dochované zpodobnění Martina Luthera v téměř životní velikosti.
Kostel sv. Anny v Krupce byl postaven jako hřbitovní kostel v roce 1516. Před rokem 1618 se dočkal renesanční úpravy. V letech 1576-1624 sloužil evangelíkům a právě tehdy vzniklo nejstarší dochované zpodobnění Martina Luthera v českých zemích.
Martin Luther byl německý teolog, kazatel a reformátor. Ale hlavně byl zakladatelem protestantismu. Je to ten člověk, který před více než 500 lety přibil na dveře kostela v německém Wittembergu 95 tezí a způsobil diskuzi a reformu církve do té doby nevídanou.
Svým aktem Luther navázal na dřívější kritiku církve, mimo jiné i na mistra Jana Husa. Svým učením vyjádřil nespokojenost nižší šlechty, měšťanstva i sedláků se společenskými a církevními poměry. Jeho nejvýznamnějším dílem je překlad bible do němčiny.
Ale vraťme se zpět do severočeské Krupky. Kostel Sv. Anny až do poloviny 17. století fungoval jako jediný městský kostel. V 19. a 20. století byl několikrát opravován, ale na počátku 90. let minulého století zůstal volně přístupný, a většina vnitřního zařízení zanikla.
Malba Martina Luthera naštěstí zůstala zachována dodnes. V současné době je kostel zabezpečen a příležitostně přístupný veřejnosti.
Související
-
Do historického centra Krupky se vrací barokní socha, kterou před dvěma lety poničilo nákladní auto
Jeřáb dnes (29. 11.) do historického centra Krupky na Teplicku vrátí barokní sochu svatého Františka Xaverského. Před dvěma lety ji poškodilo nákladní auto.
-
Krupka: ruina v památkové zóně města se změnila v infocentrum hornické krajiny
V památkové zóně v Krupce na Teplicku z ruiny vyrostlo nové Infocentrum hornické krajiny. Návštěvníci se tam dovědí o turistických zajímavostech ve městě i v okolí.
-
Jediné muzeum vitráží v Evropě je u nás, v kostele sv. Jiljí v Libyni na Lounsku
Zdevastovaný kostel sv. Jiljí dali dohromady nadšenci ze sdružení „Za záchranu kostela sv. Jiljí“. Po 11 letech práce se jim podařilo zajistit statiku i opravit střechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.