Na radnici v saském Adorfu se úředníci začali učit česky
Úředníci radnice v saském městečku Adorf se učí česky. Jak taková výuka jen pár kilometrů za ašským výběžkem vypadá a proč adorfská radnice s výukou češtiny začala?
„Žádné uvolňování, zpevníme páteř a pěkně první slovo: Ano!“ Na první pohled by se mohlo zdát, že vyučující Pavlína Kelerová provádí s pracovníky radnice nápravné cvičení, ale ve skutečnosti jde o výuku češtiny. Probíhá každou středu od 12 do 14 hodin.
Pavlína Kelerová se totiž domnívá, že pohyb dopomáhá k lepšímu zapamatování slov, zejména pozdravů nebo dnů.
Starosta Adorferu Rico Schmidt chce, aby se pomocí této výuky jeho zaměstnanci připravili na přeshraniční projekty se sousedním západočeským městem Hranice v Čechách.
Jak starosta Schmidt říká, pravidelně se s českými kolegy setkávají a hovoří o možných projektech a zatímco čeští úředníci mluví všichni německy, z adorferských neumí česky ani jediný.
O jaké projekty by mělo jít, to zatím nechce starosta prozradit. Nejprve se prý úředníci musejí naučit trochu česky. Zatím mají za sebou jen polovinu plánovaných deseti lekcí. Jak říká pokladní radnice paní Sylvia Donat, s tím, co se úředníci dosud naučili, už měli u českých kolegů úspěch.
Bez zajímavosti určitě není, že hodiny češtiny financuje adorferská radnice jen z poloviny. Zbytek si zaměstnanci musejí hradit z vlastní kapsy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.