Na místě bývalé kaple na Mariánské skále v Ústí nad Labem vzniká výletní místo
Na bývalou kapli na Mariánské skále v Ústí nad Labem upozorňuje velký dřevěný kříž, který je vidět z daleka.
Právě odtud je totiž pěkný výhled na údolí řeky. Je to tam ale zanedbané, což by se ještě letos mělo změnit. Jako první je proto na řadě úprava zeleně a odstranění náletů. Na těch si pochutnají zvířata v zoologické zahradě.
Kapli bude připomínat i kamenný monolit z místního kamenolomu.
„Má zhruba tři metry na výšku, samozřejmě musí být trochu usazen do země, aby se nepřevrátil. Má zhruba devatenáct tun. Tělo kříže bude ze znělce, desky ze žuly. Na nich bude popsána historie místa,“ řekl starosta obvodu Severní Terasa Jaroslav Šimanovský z hnutí ANO s tím, že se jedná o místo kaple postavené jako poděkování za odvrácení morové epidemie.
„Chtěli bychom v tradici pokračovat a vybudovat tam místo, kde se budou moci lidé zastavit, rozhlédnout se. Budou tam lavičky, bude hezky upraveno,“ dodal.
Samotná kaple byla kvůli špatnému stavu v roce 1976 zbouraná. Na tom, jak část vršku skály upravit, spolupracoval starosta s univerzitou i muzeem. I proto výletníci na monolitech najdou dva QR kódy.
„Na jednom bude historie kamene a z něho vytvořeného pomníku, na druhém odkaz do našeho muzea. Příchozí se určitě dozvědí spoustu nových věcí,“ slibuje starosta Šimanovský.
Slavnostní odhalení bude 29. června. Za samotné zvelebení obvodní radnice nic nedá, všechno podle starosty zaplatí sponzoři a obvod pak bude místo udržovat.
Související
-
FOTOGALERIE: Studenti umění a designu navrhovali vyhlídku na ústecké Mariánské skále
Třináct studentů FUD vypracovalo návrh vyhlídky na Mariánské skále. Jde o jeden z nápadů obyvatel města, který vzešel z takzvaného participativního rozpočtu.
-
Ústí nad Labem: Zaklínači z Mariánské skály
V 70. letech 18. století se v Ústí nad Labem konal možná jeden z posledních čarodějnických procesů v Čechách. Šlo v něm o vzývání ďábla na Mariánské skále a tři mil...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.