Na místě bývalé kaple na Mariánské skále v Ústí nad Labem vzniká výletní místo

10. duben 2022

Na bývalou kapli na Mariánské skále v Ústí nad Labem upozorňuje velký dřevěný kříž, který je vidět z daleka.

Právě odtud je totiž pěkný výhled na údolí řeky. Je to tam ale zanedbané, což by se ještě letos mělo změnit. Jako první je proto na řadě úprava zeleně a odstranění náletů. Na těch si pochutnají zvířata v zoologické zahradě.

Kapli bude připomínat i kamenný monolit z místního kamenolomu.

„Má zhruba tři metry na výšku, samozřejmě musí být trochu usazen do země, aby se nepřevrátil. Má zhruba devatenáct tun. Tělo kříže bude ze znělce, desky ze žuly. Na nich bude popsána historie místa,“ řekl starosta obvodu Severní Terasa Jaroslav Šimanovský z hnutí ANO s tím, že se jedná o místo kaple postavené jako poděkování za odvrácení morové epidemie.

„Chtěli bychom v tradici pokračovat a vybudovat tam místo, kde se budou moci lidé zastavit, rozhlédnout se. Budou tam lavičky, bude hezky upraveno,“ dodal.

Samotná kaple byla kvůli špatnému stavu v roce 1976 zbouraná. Na tom, jak část vršku skály upravit, spolupracoval starosta s univerzitou i muzeem. I proto výletníci na monolitech najdou dva QR kódy.

„Na jednom bude historie kamene a z něho vytvořeného pomníku, na druhém odkaz do našeho muzea. Příchozí se určitě dozvědí spoustu nových věcí,“ slibuje starosta Šimanovský.

Slavnostní odhalení bude 29. června. Za samotné zvelebení obvodní radnice nic nedá, všechno podle starosty zaplatí sponzoři a obvod pak bude místo udržovat.

Spustit audio

Související