Na Lounsku po čtyřech týdnech končí sklizeň chmele. Podle chmelařů je letošní úroda průměrná
Sklizeň chmele končí. Chmelaři z Lounska mluví letošní úrodě jako o průměrné. Třeba hospodářství Stekník u Žatce ztrácí na loňský rekord zhruba třetinu. Loni byl průměrný výnos 2,75 tuny z hektaru. Letos to byly necelé dvě tuny.
Jaroslav Pokorný, vedoucí hospodářství Stekník, vidí příčiny nižšího výnosu v několika faktorech. Začátkem léta hodně kolísaly teploty – ráno bylo chladno, odpoledne horko. Po deštích se rozmnožili škůdci, a koncem srpna přišla ničivá vichřice.
„Byla to poměrně velká vichřice a 30 procent výnosu šlo prostě pryč. To se stává, to je vyšší moc. Ty chmele, které byly pak česány, tak na nich bylo vidět, že mají zalomené pazochy, to jsou takové ty boční větévky, co na nich roste chmel. Ty prostě uschnou, zhnědnou a česačka to pak úplně rozbije, z toho pak nic není. To nás poškodilo docela hodně, ale chmelaři musí být pojištění,“ shrnuje Pokorný.
Čtyřtýdenní nonstop práce na chmelnicích, česačkách a sušárnách je u konce. I letos pomohli sezónní brigádníci, tentokrát ale museli absolvovat test na covid-19.
„Udělali jsme jim testy. Sáhli jsme do kapsy a udělali jsme dobře, protože na některých místech v těm moravských podnicích ten covid byl. To by byl průšvih. Všichni byli naštěstí covid negativní,“ dodává Pokorný.
Přijeli Ukrajinci, Rumuni, Češi a také Slováci.
„Je to bomba. V minulosti jsem byl na třešních, s tím jsem měl špatnou zkušenost, ale tady je to skvělé. Přístup profesionální, atmosféra dobrá, práce super,“ konstatuje David Vrána, vysokoškolák z Bratislavy.
Na Stekníku už tedy mají prakticky sklizeno, poslední várku pročesají a usuší, a pak už jen pak zabalí a přidají k předchozím žokům. Jejich počet se blíží k deseti tisícům.
Související
-
Na Žatecku začala sklizeň chmele. Podle pěstitelů je úroda průměrná, jeho kvalita je ale dobrá
Chmelnice na Žatecku v tomto týdnu ožily sklizní. Podle pěstitelů je letošní kvalita chmele dobrá. Úroda ale bude průměrná, nebo jen mírně nadprůměrná.
-
Déšť chmelu na Lounsku prospěl. Chmelaři teď musí dávat pozor na plísně
Červnové deště pomohly chmelu. Chmelaři teď kypří brázdy kolem rostlin, aby déšť pronikl co nejhlouběji do půdy. A ošetřují rostliny, aby je neničily plísně a škůdci.
-
Staří Římané pěstovali chmel jako zeleninu. Používali ho také k povzbuzení sexuální touhy
Chmel pěstovali ve svých zahradách už staří Římané a Řekové. Jako zeleninu. Chmelové výhonky připravovali podobně, jako my dnes chřest.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Žádný rozhovor nebyl.‘ Mluvčí Kremlu popřel, že by Trump telefonoval s Putinem. ‚Je to čistý výmysl,‘ řekl
-
‚Putinova vězeňkyně‘: Jsem zpátky doma v Praze, ale z té noční můry se pořád vzpamatovávám
-
Policie prověřovala platby Zemanovu advokátovi. Trestní oznámení podala sama hradní kancelář
-
Bývalá členka Frakce Rudé armády čelí obžalobě ze 13 přepadení. Policie podezírá 66letou ženu i z vraždy