Motiv cibule na tradičním nádobí nenajdete – název „cibulák“ vznikl omylem
Unikátní cibulák je přes 250 let součástí mnoha domácností. Jednu z posledních porcelánek, kde se cibulák vyrábí, najdeme u nás na severu Čech – v Dubí u Teplic.
Motiv cibule však na nádobí nenajdete – název cibulák totiž vznikl omylem, když malovaná granátová jablka zaměnili naši předci za cibuli.
Název je převzatý z němčiny – nejdřív se tedy cibulovému porcelánu říkalo „zwiebelmuster".
Úplně první cibuláky se začaly vyrábět v Míšni podle čínských předloh mezi lety 1738-1739. V Dubí se tradiční cibulový porcelán začal vyrábět až o necelých 150 let později.
Historikové vypátrali, že v roce 1864 koupil německý průmyslník Anton Tschinkel v Dubí budovu Dolního mlýna. Nejprve vyráběl keramické výrobky tzv. majoliky, později začal s výrobou porcelánu, a konečně v roce 1885 porcelánka vyrobila první český cibulák.
V roce 1929 se v Dubí vyrábělo 257 různých tvarů cibulákového porcelánu. Nádobí bylo oblíbené nejenom u nás, ale po celém světě.
Popularita cibuláku přetrvala dodnes – dosvědčuje to fakt, že továrna v současné době vyrábí 660 různých tvarů nádobí, na kterých najdete tisíce dekorů.
Související
-
Nejznámější severočeské značky – Cibulák aneb Modrobílý omyl
Čtvrt tisíciletí je porcelán s modrým rostlinným dekorem ozdobou mnoha domácností. Jednou ze čtyř posledních továren na světě, která ho vyrábí, je Český porcelán v Dubí.
-
"Cibulák" slaví 150 let existence. V Dubí mu věnují městské...
Modro-bílý porcelán s typickým cibulovým vzorem zdobí celou řadu českých domácností. A právě legendární cibulák letos slaví 150 let existence. Spolu s porcelánem sl...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.