Motiv cibule na tradičním nádobí nenajdete – název „cibulák“ vznikl omylem

Cibulák negativ

Unikátní cibulák je přes 250 let součástí mnoha domácností. Jednu z posledních porcelánek, kde se cibulák vyrábí, najdeme u nás na severu Čech – v Dubí u Teplic.

Motiv cibule však na nádobí nenajdete – název cibulák totiž vznikl omylem, když malovaná granátová jablka zaměnili naši předci za cibuli.

Název je převzatý z němčiny – nejdřív se tedy cibulovému porcelánu říkalo „zwiebelmuster".

Úplně první cibuláky se začaly vyrábět v Míšni podle čínských předloh mezi lety 1738-1739. V Dubí se tradiční cibulový porcelán začal vyrábět až o necelých 150 let později.

Zelený cibulák

Historikové vypátrali, že v roce 1864 koupil německý průmyslník Anton Tschinkel v Dubí budovu Dolního mlýna. Nejprve vyráběl keramické výrobky tzv. majoliky, později začal s výrobou porcelánu, a konečně v roce 1885 porcelánka vyrobila první český cibulák.

V roce 1929 se v Dubí vyrábělo 257 různých tvarů cibulákového porcelánu. Nádobí bylo oblíbené nejenom u nás, ale po celém světě.

Popularita cibuláku přetrvala dodnes – dosvědčuje to fakt, že továrna v současné době vyrábí 660 různých tvarů nádobí, na kterých najdete tisíce dekorů.

Spustit audio
autor: Renáta Valešová

Související