Merboltice dokončují opravu dřevěné rozhledny. Původní obložení napadla dřevokazná houba

23. září 2019

V Merbolticích na Děčínsku finišuje oprava dřevěné rozhledny na Strážném vrchu. Šestiboká vyhlídková věž byla celý minulý rok uzavřená. Její obložení i nosné trámy totiž napadla dřevokazná houba.

Oprava bude stát půl milionu korun. Stavbaři si při ní museli poradit třeba s tím, jak dostat na těžko přístupné místo potřebnou techniku.

„Ten osmihran, který to celé drží pohromadě, podlehl dřevokazné houbě, proto jsme ho museli celý vyměnit,“ ukazuje nezávislý starosta Merboltic Pavel Pažout na vrchní část 12metrové rozhledny a dodává: „Vlastně všechny horizontální nosné prvky na té rozhledně shnily.“

Dřevokazná houba poničila rozhlednu po 12 letech provozu. Obec by ráda, aby po opravě vydržela déle.

„Použili jsme modřínové dřevo, to by mělo být daleko odolnější. Také jsme oplechovali ta patra, aby měla voda kudy odtékat,“ vysvětluje Pažout.

Podle starosty Pažouta míří na Strážný vrch hodně turistů. Nejen kvůli rozhledně, ale i kvůli jedné zvláštnosti, kterou tu kdysi vybudovali němečtí obyvatelé. „Kolem jsou všude kamenné terasy – měli tu chatu, hospodu, kuželník,“ ukazuje.

Stávající věž je už třetí rozhlednou na Strážném vrchu – první byla dřevěná, druhá byla kamenná, i ta se ale po čase rozpadla. Rekonstrukce současné vyhlídkové věže by měla být hotová do konce září. V říjnu chystá obec její slavnostní znovuotevření.

Spustit audio

Související