Meandry a uran: Ploučnice v proměnách času a pterosauří vzpomínka na paleontologa Oldřicha Fejfara
Řeka Ploučnice v proměnách času (4:24) – Historické souvislosti: Válčit s Bohem (21:43) – Nebe plné pterosaurů a vzpomínka na paleontologa Oldřicha Fejfara (27:37)
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, že podle vědců hrozí necelé polovině všech známých druhů kvetoucích rostlin vyhynutí, nahlédneme spolu do hnízda sršní asijských, zlikvidovaného nedávno u Plzně, povíme si něco málo o loveckých schopnostech neandertálců, kteří se nebáli ani jeskynních lvů, představíme vám unikátní objev zlatého poháru ze střední doby bronzové, který se našel v okrese Praha-západ a povíme si něco o planetce Psyche, k níž nedávno odstartovala stejnojmenná kosmická sonda.
Ploučnice: řeka v proměnách času
Voda je divoký živel; dobře je to vidět u řek, říček i potoků. Pokud se dá vodním tokům příležitost, rády se rozlévají do kraje, vytvářejí a zase zavírají ramena, hromadí nánosy sedimentů a přesouvají koryta.
Sledovat průběh těchto změn, korigovat podle nich své aktivity a hlídat skrytá nebezpečí, to všechno má pro člověka význam. Do značné míry už pominuly časy uzavírání toků do betonových koryt narýsovaných podle pravítka; tam kde to jde, je v módě spíš revitalizace. Toto oživení a návrat k původní podobě toků, které se jako propletená stuha vinou krajinou, však může přinést nepříjemná překvapení; třeba v podobě skrytých a dávno převrstvených ekologických zátěží – kontaminací. Jednou z řek, kde se taková „překvapení“ skutečně skrývají, je severočeská Ploučnice, která pramení na Liberecku u Osečné, protéká kolem Stráže pod Ralskem, přes Mimoň, Českou Lípu a Benešov nad Ploučnicí do Děčína, kde se vlévá do Labe. Mnozí z vás asi tuší, o jaké „poklady“ se u Ploučnice jedná. Jsou spjaté s těžbou uranu.
Minulost vodních toků, stará nejen desítky a stovky, ale třeba i tisíce let, se dá vystopovat hned několika způsoby. Hovoří o tom geoinformatička Jitka Elznicová z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Prakticky devět let se věnovala řece Ploučnici a změnám, kterými tato řeka během poměrně dlouhé doby prošla. Bylo to v rámci nejrůznějších projektů, takže na to nebyla sama. Kdo se spolu s ní výzkumů účastnil a proč si vybrali právě řeku Ploučnici? Jak odborníci zjišťovali, na kterých místech jejího toku se ukládá stará ekologická zátěž, a jak se s touto důležitou informací dá pracovat dál?
Když ještě bylo nebe plné pterosaurů...
Prvními obratlovci, kteří se naučili aktivně létat, byli „bratranci“ dinosaurů – pterosauři. Došlo k tomu zřejmě na sklonku prvohor, kdy jistá skupina malých stromových ještěrů při pilném lapání hmyzu předními končetinami prošla zásadní anatomickou změnou. Prodloužil se jim čtvrtý prst a mezi tímto křehkým konstrukčním prvkem a tělem vznikla kožovitá blána, která pterosaurům umožnila dobýt vzdušný prostor. Ovládali jej desítky milionů let; až do konce druhohor, kdy beze zbytku vymřeli. Do té doby jich však bylo doslova plné nebe.
O pterosaurech jsme si v našem pořadu povídali v březnu roku 2009 s paleontologem Oldřichem Fejfarem, emeritním profesorem Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Byl to jeden z našich posledních rozhovorů. Nedlouho poté se pan profesor odstěhoval z Prahy a před nedávnem zemřel. Repríza našeho povídání je tedy zároveň vzpomínkou na tuto významnou osobnost české paleontologie.
Související
-
Průrva Ploučnice ručně vytesaná do pískovcové skály přiváděla vodu do kovářské dílny zvané hamr
Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra. To jsou dávné názvy pro Průrvu Ploučnici, což je asi dvě stě metrů dlouhý úsek řeky Ploučnice před obcí Noviny pod Ralskem.
-
Pramen Ploučnice: K jezírku hastrmanů a bludiček
Nedaleko Osečné v Podještědí pramení v malém rybníčku řeka Ploučnice. Podívaná na něj je opravdu úchvatná – mezi černohnědým blátem na dně se víří bělavý písek a ok...
-
Pterosauři žili v koloniích
V severozápadní Číně byla objevena vůbec první vejce pterosaurů, která zkameněla v trojrozměrném stavu. Unikátní naleziště navíc vypovídá o tom, že pterosauři hnízd...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka