Maxmilián Ervín Lobkowicz – český šlechtic, právník a významný diplomat, rodák z Bíliny
V Bílině se v roce 1888 narodil šlechtic, právník a významný diplomat Max Lobkowicz.
Syn devátého knížete Ferdinanda Zdeňka studoval nejprve německé gymnázium na Malé straně a v roce 1913 získal na Karlově univerzitě titul doktora práv.
Do 1. světové války pracoval jako praktikant u Zemského soudu v Praze. Pak narukoval a sloužil v rakousko-uherské armádě.
Aktivně se podílel na vzniku republiky a v červenci roku 1920 vstoupil jako jeden z nemnoha česky smýšlejících aristokratů do nově se vytvářející československé diplomacie.
Zanedlouho byl jmenován legačním tajemníkem na velvyslanectví v Londýně. Kvůli zdravotním problémům ale nemohl svůj úřad vykonávat naplno po celou dobu. O to více se mohl věnovat správě rozsáhlého majetku roudnické větve své rodiny, ke kterému patřily například zámky v Roudnici nad Labem, Bílině a Nelahozevsi.
V roce 1933 se musel vzdát titulu „vévoda roudnický“, protože se oženil s rozvedenou anglickou šlechtičnou.
Do svého londýnského působiště se vrátil v dubnu roku 1938. Udělal dobře, protože ho nacisté považovali za vlastizrádce. O tři roky později byl jmenován velvyslancem československé exilové vlády. Byl jím až do roku 1947.
V zahraničí nakonec zůstal a rodový majetek Lobkowiczů byl po válce zkonfiskován. Jeho nejstarší syn Martin restituoval po roce 1990 většinu majetků v České republice.
Čestný občan města Roudnice nad Labem Max Lobkowicz zemřel v USA v roce 1967.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.