Mars si potyká s Neptunem: Procházka prosincovou oblohou

Pás Orionu tvoří hvězdy Alnitak, Alnilam a Mintaka
Pás Orionu tvoří hvězdy Alnitak, Alnilam a Mintaka
0:00
/
0:00

Přiletí i „vánoční kometa“ Wirtanen – pouhým okem ji však asi na obloze nespatříte.

Zimní obloha se vlády ujme při slunovratu 21. prosince ve 23 h a 23 min. SEČ, kdy Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a začne astronomická zima. Délka nocí a dnů se začne pomalu měnit ve prospěch denního světla. V posledních dnech roku to však téměř nepostřehneme.

Tmavá obloha – samozřejmě mimo město – ovšem skýtá pěkné pohledy. Směrem k jihu třeba na typicky zimní souhvězdí Orion. To má uprostřed pás se třemi modrými hvězdami, jehož prodloužením vpravo se dostaneme k hvězdě Aldebaran v Býku; opačným směrem pak k nejjasnější hvězdě oblohy Síriovi ve Velkém psu, která doplňuje pětici jasných hvězd. Pomyslný šestiúhelník má vrcholy Betelgeuze a Rigel v Orionu, Aldebaran a pak také Capellu v souhvězdí Vozky, dále Castor s Polluxem, Prokyon a Sírius. Mléčná dráha se táhne od dvojitého W souhvězdí Cassiopei přes Persea, Vozku a Blížence až k Jednorožci.

Pojďme k planetám. Až na Saturn, který koncem listopadu už zapadl, uvidíme všechny. Merkur v druhé polovině prosince ráno nad jihovýchodním obzorem. Nepřehlédnutelná bude tamtéž ráno, ovšem vysoko na obloze, Venuše. Tuto dvojici doplní koncem měsíce ráno nízko nad jihovýchodem Jupiter, který nebyl od listopadu viditelný několik týdnů. Mars bude v souhvězdí Ryb v první polovině noci, když 7. prosince uvidíme rudou planetu večer zdánlivě velmi blízko Neptunu. Uran je vidět v dalekohledu po většinu noci kromě rána.

Meteory z roje Geminid

Šanci být „vánoční kometou“ má jednoznačně kometa 46 P/Wirtanen, která stoupá na oblohu a zjasňuje. Má však charakter difúzního mlhavého obláčku, což viditelnost poněkud znesnadňuje. Projde nejprve Velrybou a 16. prosince, kdy bude nejblíže Zemi, se ocitne v Býku poblíž Plejád. O vánocích pak proletí Vozkou těsně vedle Capelly. Podrobnosti najdete na webu astro.cz. Z úkazů stojí také za pozornost 3. prosince ráno seskupení Měsíce, hvězdy Spika a Venuše nad jihovýchodem. 14. prosince odpoledne nastane maximum meteorického roje Geminid, otázkou je, zda z něj večer či v noci ještě něco uvidíme. Měsíc před první čtvrtí by ale svým svitem neměl příliš rušit, navíc se už bude klonit k západu.

A to už jsme u měsíčních fází. 7. prosince je nov, 15. prosince první čtvrť, 22. prosince úplněk a 29. prosince první čtvrť. Přejeme vám pěkné dny, samozřejmě svátky plné radosti a pohody, a nezapomeňte na nebeskou podívanou ani v novém roce!