Lnici používají lidoví léčitelé už stovky let. Pomáhá při problémech s ledvinami či prostatou

3. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lnice

Veselé žluté kvítky lnice všichni znáte, jenom nevíte, že se jí tak říká. Je nejen ozdobou našich luk, ale také léčivkou, kterou používají lidoví léčitelé už stovky let.

Lnice, nebo taky lněnice, hledík, pyštěk se objevuje už ve starověkých spisech.

Obsahuje organické kyseliny, minerální látky, třísloviny a další zdraví prospěšné látky. Pomáhá při zánětu ledvin, prostaty a při obtížích s močením.

Má močopudné účinky, mírní také bolesti při průjmech a kolikách. Pomůže při pálení žáhy a překyselení žaludku. Protože je lnice mírně projímavá, hodí se i při zácpě.

Můžete využít i zevně – při hemoroidech, ale také při praskání cévek nebo očních zánětech.

Když budete omývat pihy odvarem ze lněnice, tak zblednou, nebo úplně zmizí. Při problémech s dýchacími cestami můžete odvar inhalovat.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.