Lidé ze Šluknovského výběžku vaří teplá jídla vojákům a policistům hlídkujícím na hranicích
Vojákům a policistům, kteří hlídají na hraničních přechodech ve Šluknovském výběžku, vaří tamní obyvatelé teplá jídla. Hlídky se na hranicích střídají ve 12hodinových směnách a ve službě se nesmí vzdálit ze stanoviště, ani si zajet pro jídlo.
„Úplně poprvé jsme vezli klobásy. Manžel se tam byl podívat a zjistil, že tam toho jídla moc nemají, nebo ho nedostávají,“ vzpomíná Pavla Borovičková, jedna z těch, kteří jídlo vojákům na hranice připravuje a vozí.
Lidé z výběžku se sdružují na sociálních sítích, kde vytvořili systém a pravidelně hlídkám jídlo vozí.
„Střídáme se. Je nás hodně, co jsme se na Facebooku zapojili. Paní vymyslela i tabulku, tak jsme si to rozdělili, ať víme, co kdy kdo a kam poveze. Aby se nás pak na jednom místě nesešlo třeba 10,“ vysvětluje Borovičková.
„Je to super. Jsou strašně hodní – nečekali jsme to. Vaří nám dobře. Luxusně. Úplně skvěle,“ pochvaluje si hlídka na jednom z hraničních přechodů.
„Nečekali jsme to, že se k nám lidé budou chovat tak úžasně – přes to, jak negativní vztah k nám běžně mají. Jsme represivní složka, chápeme to. Teď se to ale všechno otočilo, jsou k nám vstřícní a milí,“ říká jeden z hlídkujících policistů.
Hlídky, které nesmí 12 hodin opustit své stanoviště, teď mají díky dobrovolníkům jídla dost. A nechybí ani zákusky. „Víte, jak budeme po tom měsíci vypadat?“ směje se jeden z vojáků. Krásně tak shrnul současnou náladu, která teď díky lidem s dobrým srdcem mezi hlídkujícími panuje.
Související
-
Obyvatelé Roudnice nad Labem dostávají od města roušky. Do schránek jim je roznášejí skauti
Do konce týdne by měli mít všichni obyvatelé Roudnice nad Labem pratelnou roušku. Kvůli pandemii koronaviru se město na jejich výrobě dohodlo s jednou z tamních firem.
-
Vláda prodloužila omezení volného pohybu. Kabinet jednal i o EET a úlevách pro živnostníky
Omezení volného pohybu osob v Česku potrvá nejméně do středy 1. dubna. O jeho prodloužení 23. března rozhodla vláda. Opatření má zabránit šíření nového typu koronaviru.
-
Lidé, kteří dojíždějí za prací do Německa a Rakouska, si tam mají najít ubytování. Kvůli koronaviru
Řada lidí v Ústeckém kraji začala po nařízení vlády řešit, jak si zajistí cestu za prací v sousedním Sasku. Stát totiž zpřísnil podmínky pro dojíždění za prací v cizině.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Muskovo gesto byl nacistický pozdrav. Ne jen hození srdce do davu, myslí si filozof jazyka Koblížek
-
Bývalý dobrovolný strážce nenese vinu za obří požár v Českém Švýcarsku, rozhodl soud
-
Bob Dylan na cestě k tvůrčí svobodě. Snímek Úplně neznámý je víc hudební film než biografie
-
Organizátor protestů: Blokáda a stávka? Fico mluví o našem e-mailu s nástřelem nenásilných strategií