Lidé bez domova na Mostecku musí čekat měsíce na lékařskou prohlídku, která jim umožní bydlení v azylových domech
Dlouhé týdny musí lidé bez domova na Mostecku čekat na lékařské vyšetření, které je nutné předložit při nástupu do azylového domu.
Lidé bez přístřeší od jara do zimy lékařské prohlídky neřeší, když ale přijde zima a mráz, hlásí se do azylových domů. V regionu, kde trvale chybí praktičtí lékaři, pak mají problém objednat se na potřebnou zdravotní prohlídku.
Čtěte také
„Když jsem chtěl k doktorovi nastoupit, tak mi třeba paní doktorka řekla, že mě nemůže přijmout, protože nemám kartičku pojišťovny. Tak jsem jí říkal, že by mi měla už za týden přijít, že už venku žiju pět let a chtěl bych zpátky na ubytovnu,“ popisuje klient azylového domu v Mostě Radek Koryčaj, jak těžce sháněl doklad o bezinfekčnosti.
Radek čekal tři měsíce, než doklad o bezinfekčnosti získal. Podle sociální pracovnice azylového domu Michaely Oktábcové tento případ není výjimečný: „Problém je v tom, že když jsou ti lidé bez přístřeší, tak vůbec toho lékaře nemají.“
Kromě obecného zanedbávání lékařských prohlídek ze strany lidí bez domova, je nízký počet praktických lékařů na Mostecku tím druhým zásadním důvodem současné situace.
„Ti praktičtí lékaři nemají kapacity vůbec přijímat nové lidi, takže kolikrát nemají lidé bez domova vůbec možnost se k nějakému praktikovi nahlásit, nebo ani nemají tu možnost, aby se na tu lékařskou prohlídku dostali hned,“ myslí si vedoucí azylových domů pro muže a pro rodiny s dětmi v Mostě Radka Vlachá.
Na lékařskou prohlídku čekají lidé bez domova i v Ústí nad Labem
Podle zjištění Českého rozhlasu řeší obdobné problémy bezdomovci a azylové domy například také v Ústí nad Labem. I tam podle Venduly Krištofové z Oblastní charity čekají na lékařské prohlídky i dva měsíce.
Čtěte také
Naopak v Litoměřicích tento problém nemají. Podle Jakuba Ružbatského z Oblastní charity člověka bez domova doprovází na lékařskou prohlídku sociální pracovník. „V podstatě tohle u nás problém není – těch praktiků je tady hodně. Máme dva lékaře, kteří berou lidi z naší cílové skupiny a většinou jsou ochotní to s nimi vyřídit tak, aby je prohlídli,“ potvrzuje.
Českým rozhlasem oslovení praktičtí lékaři v Mostě nechtěli mluvit na mikrofon. Obecně ale potvrdili, že na vyšetření lidí bez domova nemají čas. Ti, kteří byli ochotní bezdomovce objednat, mluvili o lhůtě od tří do pěti týdnů.
Most v minulém roce poptal praktické lékaře s nabídkou bydlení i finančního příspěvku na vybavení ordinace. Úspěšné bylo město zatím ve dvou případech.
Související
-
Lidé bez domova mohou v mrazivých nocích využít kromě nocleháren i krizové židle
Současné mrazivé noci mohou lidi bez domova přečkat v noclehárnách nebo na krizových židlích.
-
O fungování azylových domů s vedoucí Domova svaté Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou
Jak fungují azylové domy, kdo je může využít a jsou tam nějaká pravidla? Nejen na to se ptáme našeho hosta – Marcely Dvořáčkové z Azylového domu v Jiřetíně pod Jedlovou.
-
Lidem bez domova pomůže v Teplicích spolek Květina. Sežene jim byt a naučí je, jak si ho udržet
Lidem v bytové nouzi může v Teplicích pomoct spolek Květina. V nájemních bytech je naučí, jak si bydlení udržet. Dostal na to 11milionovou evropskou dotaci.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ficova agresivita se stále stupňuje. Své odpůrce pozval strašením na náměstí, říká šéfredaktor Šabata
-
Pětina meteorologických stanic v Česku naměřila v sobotu teplotní rekord. Na Šumavě bylo 17,8 stupně
-
Armáda chce využít know-how zkušených vojáků. Pokračovat ve službě by mohli i v důchodovém věku
-
Zdražujete? Nenakupujeme. Obchodníci v Chorvatsku přišli kvůli bojkotu asi o polovinu tržeb