Letní brigády studenty příliš netáhnou. Přitom je z čeho vybírat
Prázdninové brigády už studenty tolik nelákají. Mnozí si totiž při distanční výuce našli celoroční přivýdělek. A zatímco firmy potřebují hlavně manuální pracovníky, brigádníci preferují spíš administrativu. Třeba v Duchcově na Teplicku se na pracovní nabídku promítat v letním kině, ozval jen jeden zájemce.
Eliška Šafránková se právě zaučuje. O prázdninách bude promítat v letním kině na duchcovském koupališti.
„Bude to pro mě úplně první zkušenost s promítáním v letním kině,“ konstatuje.
Na brigády ale chodí pravidelně od 15 let, takže tři roky. „Pracovala jsem jako výpomoc v kuchyni, ve stánku se zmrzlinou, na place jako číšnice,“ vypočítává.
Promítání v letním kině si našla přes inzerát. Těší se, že si kromě výdělku odnese i filmové zážitky. „Promítá se každý pátek a každou sobotu. Šetřím na nový notebook, a pak také na takové ty klasické holčičí věci – na oblečení a mejkap,“ dodává Eliška Šafránková, která jinak studuje v Chomutově obor technik požární ochrany.
Nedostatek personálu hlásí restaurace i sklady
Letní brigádu, stejně jako její spolužáci, našla snadno. Z pracovních agentur zní, že problém najít nejen brigádníky, ale vůbec zaměstnance, teď mají spíš firmy – podle Marcely Vyskokové z personální agentury Advantage Consultig hlavně v oboru gastronomie.
„Většina propuštěných číšníků a personálu šla pracovat zcela mimo obor a do gastronomie už se jim vracet nechce. Je tam velká poptávka jak po brigádnících, tak po zaměstnancích na hlavní pracovní poměr,“ shrnuje Vyskoková.
Nabírají také dopravní společnosti a sklady, tedy obory, které se při pandemii hodně rozrostly. Brigádníci ale mají zájem spíš o lehčí práci.
„Brigádníkům se především nechce pracovat ve výrobě nebo ve směnných provozech. Upřednostňují administrativní brigády, práce na recepci, navíc bez angličtiny,“ doplnila Vyskoková.
„Ty manuální brigády je pro firmy stále obtížnější obsadit.“ potvrzuje i Jiří Halbrštát z personální agentury ManpowerGroup.
Podle personálních agentur se teď prý brigádníci moc nehrnou ani do zemědělství. Tam proto nedostatek lidí řeší automatizací a výpomocí zahraničních dělníků.
Související
-
Písemné maturity studenti letos zvládli lépe než před rokem. Vyplývá to z informací Cermatu
Didaktické maturitní testy zvládli letos studenti lépe než před rokem. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnila organizace Cermat, zadavatel a hodnotitel státních maturit.
-
Učební obory začaly v omezené míře s praktickou výukou. Na praxi s učitelem může jít až 6 studentů
Učňovské školy rozjely tento týden alespoň omezeně praktickou výuku. Ta je důležitá hlavně pro žáky, které čekají letos závěrečné zkoušky.
-
Studenti ze Šluknovského výběžku mohou požádat o stipendia pro letošní rok
Do konce května mohou požádat studenti ze Šluknovského výběžku o podporu ve studiu na střední škole. Stipendia zajišťuje komunitní centrum Kostka z Krásné Lípy.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přežití režimu je v Rusku důležitější než přežití země, respektive jejího obyvatelstva, popisuje Romancov
-
Neočekávám eskalaci konfliktu směrem k jiným zemím, říká Petráš o povolení střílet na ruské území
-
Juchelka: Vidíme, že koncesionářské poplatky pomalu postrádají smysl. Zákon je kontroverzní
-
Izraelský útok z konce října zasáhl i část íránského jaderného programu, potvrdil Netanjahu