Legalizovat konopí? Ano či ne?

28. květen 2012

Pěstujete-li konopí s vyšším obsahem THC než malým, pak pácháte trestný čin. Přesto i tyhle odrůdy někteří těžce nemocní lidé využívají k tomu, aby se jim ulevilo. Právě proto se u nás v posledních dnech mluví stále víc o legalizaci marihuany pro léčebné účely. Kdy může pomoct a jaká jsou úskalí chystané legalizace?

Už šamani dávných kultur uměli využít i jedovaté rostliny k léčbě. Konopí sice není jedovaté, ale odrůdy s vyšším obsahem THC nás můžou omámit. Proto jsou u nás zakázané. K léčbě - třeba lupénky - tak koupíte třeba masti z technického konopí.

„Jsou i firmy, které dlouhodobě vyrábí z konopí. Jde ale o konopí technické, které si sami vyrábí. A tak je rozdíl v množství THC...“ říká ústecká bylinkářka Venuše Studničková.

0:00
/
0:00

Konopí obsahuje více než čtyři sta látek zvaných kanabinoidy. Vědci zatím prozkoumali účinky jen zhruba stovky z nich, včetně THC, jak potvrzuje prodavač semínek z Ústí nad Labem Vojtěch Karban: „I novodobé studie potvrzují to že THC dokáže napadat rakovinné buňky a likvidovat je, i když není až tak probádáno v jaké formě a jaké druhy nádorů... V poslední době se začíná pracovat na zmapování ostatních druhů kanabinoidů. Například u CBD je spektrum pokrytí je hodně širší než u THC...“

Vojtěch Karban je pro rozumnou regulaci pěstování konopí a výroby přípravků. Velkou otázkou pak je, kdo a za jakých podmínek by k tomu měl oprávnění. Konopí může ulevit onkologickým pacientům, lidem s roztroušenou sklerózou nebo cukrovkou. Určité obavy z přísné regulace má Ústečan Bohumil Doležal, jehož žena má rakovinu a užívá konopný přípravek. „Ani samotní vědci ještě nevědí, které látky na co a jak účinkují a v jakém poměru... Jestliže by se farmaceutické kliky snažily z toho vyextrahovat něco, co by hodily do pilulky, to podle mě není nejlepší cesta, protože by se nemusely trefit do toho, co pacient potřebuje.“ vysvětluje své obavy Doležal.

Právě mytizace konopí jako drogy vedla k tomu, že odborníci nevědí, jak vlastně účinkuje. Příznivci legalizace konopí pro léčebné účinky se ale shodují v jednom - důležité je někde začít.

Z nápadu legalizovat prodej marihuany ale nejsou nijak nadšeni odborníci na protidrogovou prevenci, lidé, kteří pracují s narkomany v ulicích - tzv. streetworkeři a především rodiče drogově závislých dětí.

„Pro zdravotní účely jsem pro. Jinak moje postoje ke konopí nejsou až tak liberální... I když je dokázáno že konopí v určitých indikovaných případech odlehčuje pacientům se závažnými chorobami... Není sice návyková, ale devastuje lidské chování a lidský mozek. Přináší závažné zdravotní a sociální konflikty...“ vysvětluje Lubomír Šlapka z krizového centra Most k naději v Mostě.

0:00
/
0:00

Jak se dívá na názor, že právě marihuana může být tzv. startovací drogou, tzn. drogou, otevírající mladým cestu do světa mnohem nebezpečnějších drog? „Někdo to tak nechce pojmenovávat, ale ta naše zkušenost je že má vliv na to, aby člověk začal užívat takzvané tvrdé drogy...“ konstatuje na závěr Lubomír Šlapka.

O návrhu zákona legalizace konopí pro léčebné účely by měli naši poslanci diskutovat na schůzi, která začíná 5. června.

autor: hau
Spustit audio