Lednice: Kroky černého rytíře

25. září 2004

Kdo houpe lustrem na lednickém zámku? A komu patří tajemné kroky na půdě? Snad strašidelnému rytíři ze zámeckého parku?

Jistě uznáte, že rozhoupat patnáct metrů vysoký sedmimetrákový mosazný lustr a přitom se ho nedotknout může dát docela práci. Jak se zdá, na lednickém zámku to dělá někdo neviditelný, ale přitom opravdu silný - výkyvy ozdobného svítidla ve vstupní hale bývají až půlmetrové. Průvan prý za to nemůže, ani otřesy podlahy. Lustr se kýve bez výjimky pouze tehdy, nejsou-li na zámku návštěvníci. Jak nedávno reportérovi deníku Právo potvrdila kastelánka zámku Lednice Iva Holásková, není to jediná místní záhada. V nejvyšších patrech a na zámecké půdě je prý občas slyšet kročeje; policii tu však na zloděje nevolají. Zámek je vybaven bezpečnostní signalizací a ta přítomnost nezvaných hostů nesignalizuje. Zvláštní věci se prý dějí i v severním křídle zámku, kde před lety bydlel jeden ze zámeckých zaměstnanců. Už nebydlí - nejspíš ho netěšilo, že mu bez zjevné příčiny padají hrnky z polic. Jak známo, shazováním předmětů se prý s oblibou zabývají hřmotní duchové, zvaní poltergeisti. Ti občas, stejně jako tajemní noční chodci, na hradech či zámcích přebývají.
Martin Stejskal ve svém Labyrintu tajemna píše, že v lednickém parku se o půlnoci zjevuje na svém koni přízrak rytíře v širokém černém plášti, pod nímž lze spatřit umrlčí lebku. Dříve, než se zjeví, bývá slyšet dusot kopyt - nejspíš trochu arytmický, protože strašidelný oř má jen tři nohy. Aniž by komukoliv uškodil, ztrácí se nakonec přízrak v jednom z lednických rybníků. Mohly by záhadné kroky na zámecké půdě patřit tomuto černému rytíři? Nebo má na zámku komplice, strašidelného pacholka, který se mu stará o koně a ve zbylém čase z nudy bloudí zámkem, pohupuje lustrem a sráží hrnečky?
Vysvětlit podivné úkazy z lednického zámku se zatím nikomu nepodařilo. Zároveň tu však nikdo nikdy jejich vinou nepřišel k žádné úhoně a tak se jich zámečtí nebojí. Pokud vám, narozdíl od nich, právě teď naskočila husí kůže a rádi byste věděli, co za úkazy vězí, mohu vám poradit jediné. Zajděte si o půlnoci do lednického parku. Pravdu totiž zná asi jen ten tajemný černý rytíř na třínohém oři.

Frederik Velinský

Vojtek, Martin: Tajemství lednického lustru. Právo, 4.9.2004.
Stejskal, Martin: Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa. Praha 1991.

Pravidelná rubrika Kratochvilná vyprávění o tajemných místech se vysílá v rámci každého čtvrtého Planetária v měsíci.
Další texty, uveřejněné v této pravidelné rubrice najdete V ARCHIVU.

Na titulní stránku.

autor: frv
Spustit audio