Lak na nehty je zdravější než gelové nehty. Navíc vám může vydržet přes 14 dní
Pěstěné ruce a upravené nehty jsou vizitkou každého z nás. Hlavně dámy řeší, jak mít pěkné a zdravé nehty. „Základem je pravidelná péče,“ říká majitelka nehtového studia Libuše Prachařová.
„Ruce jsou velmi namáhanou částí těla, a proto bychom jim měli pozornost věnovat každý den,“ říká žena s více než 20letou praxí v oboru.
Denně ruce mazat krémem je základ. „Nestačí ale jen klasicky ruce promastit. Zvláště teď v zimě je důležité věnovat zvláštní pozornost nehtovému lůžku.“
Bezprostřední okolí nehtů vysychá, praská a dává vzniknout nepěkným a bolestivým záděrám. „Právě sem musíme krém nebo speciální přípravek na olejové bázi vtírat obzvlášť pečlivě,“ zdůrazňuje paní Libuše, která přidává i recept na domácí olejovou koupel pro suché prsty. Až na zdravých rukách totiž mohou vyniknout pěkné nehty.
Recept na domácí olejovou koupel pro suché prsty
„Klasickou manikúru, jejíž součástí je i lakování nehtů, si můžete udělat i doma. Chce to ale čas a trochu šikovnosti,“ říká Prachařová.
Když nanesete podkladový lak, dvě vrstvy barvy a pak lak krycí s potřebnými časovými odstupy na schnutí jednotlivých vrstev, mohou vám nehty vydržet upravené i deset dní. „Záleží samozřejmě na práci, jak to děláme a jak moc jsou naše ruce v permanenci,“ upozorňuje Prachařová.
Ještě trvanlivější jsou laky zapékané pod speciálními lampami. Ty vám v salonu nanesou i odstraní. „Je to zdravější varianta než gelové nehty,“ říká další nehtařka, Eva Rýdlová.
„Laky se nanáší ve čtyřech vrstvách a každá se vytvrdí v pícce. Nehty si touto metodou sice neprodloužíte, ale máte je upravené minimálně na 14 dní.“
Další cestou jak mít pěkné nehty je využití umělých materiálů. Ty umožňují i prodloužit měkké a třepivé nehty. Pro vlastní nehty je to ale metoda, která je nejvíc zatěžuje. „Jde hlavně o mechanické poškození, při odstraňování umělých nehtů. Pak trvá zhruba měsíc, než poškozený nehet odroste a vrátí se původní kvalita,“ vysvětluje Prachařová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.